KE przedstawiła we wtorek pakiet mający poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE

KE przedstawiła we wtorek pakiet mający poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE.

Publikacja: 16.02.2016 11:43

KE przedstawiła we wtorek pakiet mający poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE

Foto: Bloomberg

Zobowiąże on państwa do solidarności w razie zakłóceń w dostawach gazu i sporządzania regionalnych planów na wypadek kryzysu. Umożliwi też KE wgląd w umowy międzyrządowe ws. gazu.

"Nasz pakiet zwiększy odporność Europy na potencjalne zakłócenia w dostawach energii" - powiedział wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz. "Miniony rok był pełen turbulencji, trwa kryzys na Ukrainie. A wiemy, jakie skutki może mieć ten kryzys dla bezpieczeństwa dostaw energii w Europie" - dodał.

Na propozycję Komisji składają się m.in. europejska strategia rozwoju gazu skroplonego LNG, rewizja rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu, a także zmiana mechanizmów kontroli międzyrządowych umów na dostawy energii.

Komisja proponuje wprowadzenie klauzuli solidarnościowej, zgodnie z którą w razie problemów z dostawami gazu państwo członkowskie będzie musiało zagwarantować dostawy dla podstawowych odbiorców u swego sąsiada, jak gospodarstwa domowe, szpitale czy szkoły, nawet kosztem dostaw dla swojego przemysłu.

KE chce też podzielić UE na regiony, w ramach których mają być obowiązkowo przygotowywane plany na wypadek kryzysu gazowego. Polska ma się znaleźć w jednym koszyku z Niemcami, Słowacją i Czechami.

Z kolei propozycja, by KE miała wgląd w umowy międzyrządowe dotyczące energii (IGA - od ang. intergovernmental agreement) jeszcze przed ich zawarciem ma pozwolić na wyeliminowanie sprzecznych z prawem UE klauzul

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku