Reklama
Rozwiń

Rosjan może uratować tylko Posejdon

Ruszyła budowa greckiej części Gazowego Korytarza Południowego. Za cztery lata gaz z Azerbejdżanu dotrze nim do Włoch z ominięciem Rosji. Moskwa ma konkurencyjny projekt.

Publikacja: 22.05.2016 21:00

Rosjan może uratować tylko Posejdon

Foto: Bloomberg

W tym tygodniu uroczyście rozpoczęto w Grecji budowę 550-kilometrowego odcinka gazociągu transadriatyckiego (TAP). To ostatnia część tzw. gazowego korytarza południowego. Premier Grecji Aleksis Cipras ogłosił, że inwestycja stworzy w kraju 8 tys. nowych miejsc pracy i pomoże Grecji wyjść z kryzysu.

TAP jest ostatnim odcinkiem korytarza południowego. Składa się on z rurociągu południowokaukaskiego (SCP) o długości 691 km, którym popłynie gaz z Azerbejdżanu (złoże Szah-Deniz), docierając do granicy Gruzji i Turcji. Jego budowa ruszyła w czerwcu 2015 r. i ma zostać zakończona w 2019 r. Drugi odcinek – gazociąg transanatolijski (TANAP) – jest najdłuższy. Liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej przez Turcję do granicy z Grecją. Budowa ruszyła w marcu 2015 r. i zakończy się także w 2019 r. I wreszcie gazociąg transadriatycki (TAP) to 878 km od granicy Turcja–Grecja, przez Grecję (550 km), Albanię, po dnie Adriatyku do Włoch. Na przełomie 2019 i 2020 r. pierwszy gaz azerski powinien popłynąć do Europy Południowej z ominięciem Rosji. Całość może transportować od 16–32 mld m sześc. rocznie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Energetyka
Rząd znów szuka prezesa URE. Jest cicha faworytka
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama