Rosjan może uratować tylko Posejdon

Ruszyła budowa greckiej części Gazowego Korytarza Południowego. Za cztery lata gaz z Azerbejdżanu dotrze nim do Włoch z ominięciem Rosji. Moskwa ma konkurencyjny projekt.

Publikacja: 22.05.2016 21:00

Rosjan może uratować tylko Posejdon

Foto: Bloomberg

W tym tygodniu uroczyście rozpoczęto w Grecji budowę 550-kilometrowego odcinka gazociągu transadriatyckiego (TAP). To ostatnia część tzw. gazowego korytarza południowego. Premier Grecji Aleksis Cipras ogłosił, że inwestycja stworzy w kraju 8 tys. nowych miejsc pracy i pomoże Grecji wyjść z kryzysu.

TAP jest ostatnim odcinkiem korytarza południowego. Składa się on z rurociągu południowokaukaskiego (SCP) o długości 691 km, którym popłynie gaz z Azerbejdżanu (złoże Szah-Deniz), docierając do granicy Gruzji i Turcji. Jego budowa ruszyła w czerwcu 2015 r. i ma zostać zakończona w 2019 r. Drugi odcinek – gazociąg transanatolijski (TANAP) – jest najdłuższy. Liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej przez Turcję do granicy z Grecją. Budowa ruszyła w marcu 2015 r. i zakończy się także w 2019 r. I wreszcie gazociąg transadriatycki (TAP) to 878 km od granicy Turcja–Grecja, przez Grecję (550 km), Albanię, po dnie Adriatyku do Włoch. Na przełomie 2019 i 2020 r. pierwszy gaz azerski powinien popłynąć do Europy Południowej z ominięciem Rosji. Całość może transportować od 16–32 mld m sześc. rocznie.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?