„Rozważamy możliwości od strony prawnej wystąpienia do organów ścigania celem podjęcia śledztwa" – powiedział w piątek PAP kierownik płockiego oddziału WIOŚ Andrzej Hasa, odnosząc się do wskazań wysokiego poziomu benzenu, jaki zanotowano w tym mieście w nocy z 21 na 22 września.
Jak zaznaczył, do piątku przed południem nie dotarło tam stanowisko PKN Orlen odnoszące się do odnotowanego w nocy ze środy na czwartek wysokiego poziomu benzenu na terenie Płocka. „Z ustnej odpowiedzi jaką na razie otrzymałem wynika, że PKN Orlen nie znajduje żadnej przyczyny, która spowodowałaby tak wysokie stężenia na naszych stacjach pomiarowych. Osobiście nie mam najmniejszych wątpliwości, że przyczyną jest oczywiście emisja z PKN Orlen" – podkreślił Hasa.
Według niego, za tym, że to PKN Orlen był źródłem odnotowanego ostatnio wysokiego poziomu benzenu przemawiają m.in. trwające postoje remontowe wielu instalacji, a także kierunek wiatru, który przy najwyższych, notowanych stężeniach wiał od strony zakładu produkcyjnego płockiego koncernu w kierunku miasta.
Z danych Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (MCZK) w Płocku i tamtejszego oddziału WIOŚ wynika, że w chwili występowania wysokich wartości benzenu, co w nocy z 21 na 22 września wykazały dwie stacje pomiarowe zlokalizowane na terenie miasta, jakość powietrza, zgodnie z przyjętymi normami, była tam bardzo zła. W czwartek od godz. 12 stężenie benzenu wróciło do wartości niskich i po południu pomiary wykazywały poprawę jakości powietrza aż do poziomu dobrego i bardzo dobrego.
Według MCZK, w nocy ze środy na czwartek aparatura pomiarowa WIOŚ „wykazała występowanie wysokich wartości benzenu na dwóch stacjach pomiarowych: Płock-Reja do 58 µg/m sześc. oraz Płock-Gimnazjum do 30 µg/m sześc. Dopuszczalne maksymalne wartości dla benzenu wynoszą 5 µg/m sześc. „Ze względu na duży obszar występowania, kierunek wiatru oraz charakter zapachu jako sprawcę zdarzenia wytypowano PKN Orlen" – informowało wcześniej MCZK. Odczyty z dwóch stacji pomiarowych w czwartek po południu wykazywały, że poziom benzenu w Płocku znacznie się obniżył i wynosił wówczas 1,5 µg/m sześc. oraz 1,3 µg/m sześc.