Skandynawia ma sposoby na zmniejszenie szkodliwych emisji

Stosując 15 skandynawskich rozwiązań, świat może zmniejszyć szkodliwe emisje o 4 gigatony rocznie. Tyle dziś wytwarza trucizn Unia Europejska. Koszt wdrożenia jest równy kwocie dotacji do paliw kopalnych w ciągu zaledwie 9 dni.

Aktualizacja: 06.01.2017 08:22 Publikacja: 06.01.2017 08:08

Na Islandii do wytwarzania energii wykorzystane są źródła geotermalne

Na Islandii do wytwarzania energii wykorzystane są źródła geotermalne

Foto: 123rf.com

Takie rewelacyjne wyniki dało badanie o nazwie Nordic Green to Scale. Miało ono odpowiedzieć na pytanie: jak daleko świat zajdzie, jeżeli na większą skalę zastosuje opracowane w Skandynawii rozwiązania, ograniczające emisje dwutlenku węgla?

Chodzi o osiągnięcie poziom przewidzianego na rok 2030, który został już uzyskany przez niektóre ze skandynawskich krajów, podkreśla Skandynawsko-Polska Izba Handlowa.

- Badanie pokazuje, że dostępnych jest już wiele sprawdzonych rozwiązań, ograniczających emisje dwutlenku węgla. Co ważne nie są one drogie w stosowaniu. Nie ma powodu, aby czekać. Obietnice musimy realizować teraz - mówił fiński minister rolnictwa i środowiska naturalnego Kimmo Tiilikainen, który jest też przewodniczącym Nordyckiej Rady Ministrów na rzecz Środowiska Naturalnego.

- Decydenci obawiają się, że szybkie ograniczenie emisji jest albo zbyt trudne, albo zbyt drogie. Choć doceniamy znaczenie innowacji i nowych technologii, to nie ma argumentów uzasadniających niepodejmowanie dziś działań i niewdrażanie już dostępnych rozwiązań - podkreślił dodawał Oras Tynkkynen, który kierował analizą w ramach badania Nordic Green to Scale z ramienia Sitry.

Ograniczenia są potrzebne we wszystkich sektorach

Badanie Nordic Green to Scale pokazuje, że ograniczyć szkodliwe emisje można we wszystkich kluczowych sektorach: energetyce, przemyśle, transporcie, budownictwie i gospodarstwach domowych oraz rolnictwie i leśnictwie.

Oto kilka przykładów:

• Mieszkańcy duńskich miast pokonują na rowerze średnio 3 km dziennie. Gdyby inne kraje poszły w ślad Danii i promowały jazdę na rowerze w mieście, ograniczyłoby to emisje o prawie taką ilość, jaką w ciągu całego roku produkuje Słowacja.

• W Finlandii większość ciepła na potrzeby przemysłu i gospodarstw domowych jest wytwarzana w procesie kogeneracji (CPH). Gdyby inne kraje wykorzystywały CPH w ten sam sposób, ograniczyłoby to emisje o prawie taką ilość, jaką w ciągu całego roku produkuje Japonia.

• Islandia do produkcji prawie 30 proc. prądu i większość ciepła wykorzystuje energię geotermalną. Gdyby kraje o znacznym potencjale geotermalnym zaczęły go wykorzystywać w sposób podobny do Islandii, zmniejszyłyby emisje o ilość większą niż ta, jaką każdego roku produkuje Dania.

• W ubiegłym roku prawie co czwarty nowy samochód sprzedawany w Norwegii był pojazdem elektrycznym lub hybrydowym. Gdyby w innych bogatych krajach używano tak wielu samochodów elektrycznych jak w Norwegii, to do atmosfery trafiałoby CO2 mniej o prawie taką ilość, jaką w ciągu całego roku produkuje Dania.

• W Szwecji działa największa na świecie liczba pomp ciepła w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Wykorzystanie tego rozwiązania na większą skalę w wybranych europejskich państwach zmniejszy trucie o taką ilość, jaką w ciągu całego roku produkuje Kuba.

Oprócz samego ograniczenia emisji, 15 przytoczonych w badaniu Nordic Green to Scale rozwiązań daje także znaczne korzyści dodatkowe. Jest to m.in lepsza jakość wody i powietrza, większe bezpieczeństwo energetyczne, więcej lokalnych miejsc pracy, niższe rachunki za paliwo, mniejsze korki na ulicach oraz ochronę otaczającej przyrody.

---

Badanie przeprowadzono jako wspólny projekt instytucji z wszystkich krajów skandynawskich oraz Grupy ds. Klimatu i Zanieczyszczenia Powietrza przy Nordyckiej Radzie Ministrów. Były to:

• Ośrodek Badań Międzynarodowych nad Klimatem i Środowiskiem Naturalnym (CICERO) w Norwegii, który przeprowadził analizę techniczną na potrzeby raportu • CONCITO, Dania

• Fiński Fundusz Innowacyjności Sitra, Finlandia

• Instytut Środowiska w Sztokholmie (SEI), Szwecja

• Instytut Badań nad Zrównoważonym Rozwojem na Uniwersytecie Islandzkim, Islandia.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej