Transakcja obejmowałaby nabycie wszystkich akcji EDF Polska. Jest ona właścicielem elektrociepłowni: Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik. Przedmiotem byłoby tez kupno akcji EDF w ZEC Kogeneracja, która jest właścicielem elektrociepłowni we Wrocławiu, Zielonej Górze, Czechnicy i Zawidawiu oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.
„Partnerzy biznesowi uzgodnili, że złożenie ewentualnej oferty wiążącej nastąpi po zakończeniu badania due diligence, które będzie podstawą do podjęcia dalszych decyzji dotyczących transakcji" - napisano w raporcie.
Pod koniec października grupa EDF poinformowała o wybraniu IFM Investors do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych w Polsce. Równolegle EDF rozpoczął negocjacje na wyłączność z firmą EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik.
Do sfinalizowania obu procesów sprzedaży potrzebne były decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego na podział polskiej spółki EDF. EDF Polska zostało wpisane wcześniej w tym roku na listę spółek strategicznych. Rząd nie zgodził się jednak na podział. Dlatego 18 stycznia rozwiązano umowy na wyłączność zarówno z IFM Investors jak i EPH.
Oferta polska dopiero wtedy została wzięta pod uwagę przez Francuzów. Konsorcjum nie złożyło jej bowiem w terminie przewidzianym przez sprzedającego.