Koń trojański w magistralach Ukrainy

Koncern z Włoch jest gotowy zainwestować 2 mld dol. w ukraińskie magistrale gazowe. Za Włochami może stać Gazprom.

Publikacja: 28.03.2017 16:47

Koń trojański w magistralach Ukrainy

Foto: Bloomberg

Firma Snam może zostać inwestorem strategicznym nowej spółki Magistralne Gazociągi Ukrainy (MGU), tworzonej przez Naftogaz. Ukraiński gigant w ciągu najbliższych trzech miesięcy zakończy rozmowy z potencjalnymi inwestorami nowo powstałej spółki MGU, dowiedziała się agencja Unian.

Największe szanse na zostanie inwestorem strategicznym na włoski Snam, który jest też zainteresowany importem gazu z Rosji.

- Firma włoska jest gotowa wyłożyć w magistrale 2 mld dol. i zapewnić zapełnienie rur. Co jest o tyle istotne, że Gazprom grozi nieprzedłużeniem kontraktu na tranzyt, po 2019 r. - podał Naftogaz.

Wątpliwości wielu ekspertów wzbudza fakt bliskich powiązań Włochów z Gazpromem. Stąd obawy, że Snam może się okazać koniem trojańskim, dzięki któremu to Rosjanie przejmą ukraiński system gazowy.

W tej sytuacji rosną szanse oferty słowackiej, która zawiera także propozycja kapitałowego wejścia w spółkę. Ukraina wydziela magistrale ze struktury Naftogazu, y spełnić wymagania Trzeciego pakietu energetycznego Unii nakazującego oddzielić handel i dostawy gazu od przesyłu.

Magistrale gazowe Ukrainy to największy poza Rosją system transportu gazu. Moce przesyłowe ukraińskich rur zarządzanych obecnie przez Ukrtransgaz (należy do Naftogazu) wynoszą na wejściu 288 mld m3 (cały rosyjskie eksport do Europy to w minionym roku 179,5 mld m3), a na wyjściu 178,5 mld m3; w tym do Unii i na Bałkany - 142,5 mld m3, do Mołdawii 3,5 mld m3.

System to także 72 stacje kompresorowe, 110 warsztatów remontowych, 1451 stacji rozdziału gazu. Całość ma długość 38,6 tys. km w tym magistrale główne to 22,2 tys. km.

Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach