Korzyść jest podwójna. Efektywnie energetycznie budynki zużywają mniej energii i ciepła do zapewnienia komfortu przebywającym tam osobom, a ich rachunki są przez to niższe. – Dzięki termomodernizacji budynku, czyli po jego ociepleniu, wymianie ścian, okien i dachów, a także własnych źródeł energii wraz z akumulatorami i powiązaniu ich z systemem zarządzania temperaturą, można oszczędzić od 20 do 70 proc. na opłatach za media. Taka inwestycja zwraca się w 5–15 lat – twierdzi Marek Tobiacelli, dyrektor pionu efektywności energetycznej w Siemens Polska.
Samorządy już dostrzegły potencjał tkwiący w poprawianiu efektywności energetycznej. Widać to głównie w boomie na modernizowanie budynków użyteczności publicznej, w tym szkół, szpitali i urzędów. Tam efekty są natychmiastowe. W kolejnych latach takich inwestycji może być więcej i objąć mogą także innego rodzaju budynki. Zwłaszcza jeśli rząd – zgodnie z ostatnimi obietnicami – stworzy centralny program termomodernizacji z budżetem rzędu 180 mln zł.
Spore pole do poprawy w tym obszarze widzi także Bruksela, która traktuje efektywność energetyczną jako ukryte „paliwo", którego w dodatku nie musi wykorzystywać. Przy czym największe nadzieje do redukcji widzi właśnie w budownictwie odpowiedzialnym za około 40 proc. zużycia prądu i ciepła. Dla porównania w przypadku przemysłu oraz transportu jest to 27 proc. i 25 proc.
Eksperci przewidują boom na rynku rozwiązań tworzonych dla inteligentnych domów i biurowców, naszpikowanych czujnikami pomagającymi w redukcji energii, ciepła i wody, a także upowszechnianie się budownictwa pasywnego i zero energetycznego. Takie inwestycje wspierać będą wyznaczone przez Brukselę cele w zakresie poprawy efektywności energetycznej o 27 proc. do 2030 r. (dziś mówi się nawet o podniesieniu go do 30 lub 40 proc.), ale też ustalenia paryskiej konferencji klimatycznej. Kierując się tymi wytycznymi Międzynarodowa Agencji Energii oszacowała, że nakłady na działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej w najbliższych latach wzrosną ośmiokrotnie, do 3 bln euro. W 2015 r. globalna wartość inwestycji w efektywność energetyczną już sięgnęła 221 mld dol. (wzrost o 6 proc. wobec 2014 r.).