Wenezuela zapłaci Rosji kryptowalutą

To będzie pierwsza taka międzynarodowa wymiana handlowa. Niewypłacalna Wenezuela zapłaci Rosji za części samochodowe w swojej oficjalnej kryptowalucie - petro.

Aktualizacja: 05.04.2018 18:12 Publikacja: 05.04.2018 12:21

Wenezuela zapłaci Rosji kryptowalutą

Foto: AFP

W Caracas odbyło się posiedzenie komisji międzyrządowej Wenezueli i Rosji. Jednym z tematów był alians miejscowego producenta samochodów z rosyjskim Kamazem oraz dostawy rosyjskich części samochodowych.

„To dotyczy części zapasowych, opon, akumulatorów, a także montażu waszych samochodów w naszym kraju i sposobów zapłaty, w który włączamy płatności w naszej oficjalnej kryptowalucie - petro" - cytuje Jose Velma Mora, ministra handlu Wenezueli, agencja Prime.

Minister dodał, że Rosjanie są zainteresowani zakupem wenezuelskiej stali, aluminium, kwiatów, kawy, kakao, produkcji tekstylnej i obuwniczej. Eksport tych towarów do Rosji może zostać zwolniony z ceł. Minister nie wyjaśnił, skąd takie bogactwo rodzimej produkcji, w sytuacji, kiedy w kraju w sklepach nie ma właściwie niczego, a ludzie zakupy muszą robić w sąsiedniej Kolumbii lub na czarnym rynku, po astronomicznych cenach

Od 20 lutego Wenezuela jest pierwszym krajem z oficjalnym wirtualnym pieniądzem, gwarantowanym zapasami ropy. Dla El petro mają zostać stworzone cztery wolne strefy ekonomiczne - na wyspie Margarita, archipelagu Los Roces oraz na lądzie - Paraguana i Urenia.

Jak ogłosił prezydent Wenzeueli Nicolas Madur, bank centralny kraju może teraz kupować złoto za „petro" (jeżeli ktoś chce sprzedać – red.); wszystkie państwowe instytucje dostały obowiązek zawierania kontraktów walutowych w „petro" i od 20 lutego w kraju wystartowała sprzedaż mieszkań za „petro".

Wenezuela ogłosiła też, że wprowadzi do obrotu „gold petro" zabezpieczone metalami szlachetnymi. Wszystko to ma pozwolić krajowi funkcjonować w sytuacji, kiedy przez agencje ratingowe uznany został za niewypłacalny; długi sięgają 130-150 mld dol. (brak oficjalnych danych), a inflacja w tym roku przekroczy 1200 proc.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku