Słabe miejsce Polski w klimatycznym rankingu

Polska nie zachęca skutecznie do oszczędzania energii i nie wspiera małych firm w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii — uważają ekolodzy

Publikacja: 23.11.2010 14:20

Słabe miejsce Polski w klimatycznym rankingu

Foto: Bloomberg

Organizacja WWF i firma doradcza Ecofys przygotowały raport „Climate Policy Tracker” na temat realizacji polityki klimatycznej przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

W skali ocen państw od A do G Polska zakwalifikowała się do przedostatniej kategorii F.

Według ekologów Polska zawdzięcza to przede wszystkim temu, że nie objęła skutecznymi programami wsparcia odnawialnych źródeł energii ani efektywności energetycznej.

— Z systemu zielonych certyfikatów, który ma wspierać wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, praktycznie nie mogą korzystać mali i średni przedsiębiorcy. Wyklucza on też opłacalność niektórych zielonych technologii, na przykład pomp ciepła – mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu Klimat i energia w WWF.

Przypomina, że prace nad ustawą o efektywności energetycznej wloką już od 3 lat, a w Sejmie jest już siedemnasty projekt tego dokumentu. Ostatnio z ustawy usunięto zapis o wzorcowej roli sektora publicznego, który powinien poprawiać efektywność energetyczną o 1 proc. rocznie.

— Jak nakłonić polskich przedsiębiorców do energooszczędnych inwestycji, w sytuacji, gdy administracja publiczna nie daje dobrego przykładu chociażby przez tzw. zielone zamówienia? – pyta Stępniewski.

Raport wskazuje, że również w sektorze transportu Polska nie wspiera rozwiązań, które pozwoliłyby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, np. ulg na zakup hybrydowych i elektrycznych pojazdów przez przedsiębiorców. Planowane inwestycje w transport publiczny są zbyt małe.

— Oszczędzając energię, będziemy mniej uzależnieni od jej zewnętrznych źródeł. Jest to najlepszy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Pozwoliłoby nam to także poprawić konkurencyjność naszych przedsiębiorstw, a dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji — podnieść jakość życia Polaków – dodaje Stępniewski.

WWF przypomina, że do 2050 roku Unia Europejska ma ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 80-95 proc.

Największy postęp udało się Unii Europejskiej osiągnąć we wspieraniu odnawialnych źródeł energii, daleko w tyle pozostaje poprawa efektywności energetycznej transportu i przemysłu.

W raporcie przeanalizowano wszystkie sektory gospodarek państw członkowskich pod kątem sprostania tym celom. Eksperci konkludują, że państwa członkowskie UE muszą potroić wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach
Energetyka
Prąd nad Bałtykiem podrożał po synchronizacji z Unią. Powodów jest kilka
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście