Rosja chce statusu sieci transeuropejskiej dla South Stream

Rosyjskie władze chcą, aby Unia Europejska uznała budowę gazociągu South Stream za projekt priorytetowy i przyznała mu status sieci transeuropejskiej. Wspólnota przyznała wcześniej taki status projektom Nord Stream i Nabucco

Publikacja: 02.12.2010 12:02

Rosja chce statusu sieci transeuropejskiej dla South Stream

Foto: Gazprom

Takie plany zdradził właśnie Władimir Ciżow, przedstawiciel Rosji przy europejskich strukturach.

Według niego kwestie energetyczne będą jednym z głównych tematów najbliższego spotkania Rosja - Unia Europejska, jakie ma się odbyć w przyszłym tygodniu w Brukseli.

- Przed tygodniem, podczas międzynarodowej konferencji poświęconej 10-leciu dialogu energetycznego między Rosją a Wspólnotą Europejską, Günter Ettinger, komisarz UE ds. energii, odpowiadając na pytanie o South Stream powiedział wprost, że pozytywnie ocenia budowę wszystkich gazociągów, dzięki którym gaz płynie do Europy - stwierdził cytowany przez agencję TASS Ciżkow.

- Jednak liczymy na coś więcej, niż tylko słowne deklaracje, na przykład przyznanie South Stream takiego statusu, jaki mają już Nabucco i Nord Stream - dodał rosyjski przedstawiciel w Brukseli.

Według jego słów kilka lat temu powszechne było mniemanie, że energetyka gazowa odchodzi do historii. - Teraz jednak takich głosów już nie ma. Nikt nie ma wątpliwości, że w dającej się przewidzieć przyszłości zapotrzebowanie Europy na gaz będzie rosło - stwierdził Ciżkow.

South Stream to gazociąg, który ma służyć do transportu rosyjskiego gazu ziemnego poprzez Morze Czarne do Bułgarii i dalej dwoma nitkami: przez Grecję i Morze Jońskie na południe Włoch oraz przez Serbię, Węgry i Słowenię do Austrii.

Planowane przepustowość tego gazociągu to 63 mld m[sup]3[/sup]. Projekt jest realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą rosyjski koncern Gazprom oraz włoski Eni, a także francuski EdF (Francja też miałaby odbierać gaz z South Stream).

Uruchomienie gazociągu planowane jest na rok 2014 lub 2015.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?