Wyścig do libijskiej ropy

Te kraje,które najbardziej pomogły w obaleniu reżimu Kaddafiego mają największe szanse na uzyskanie koncesji na wydobycie ropy w Libii

Publikacja: 06.01.2012 11:09

Wyścig do libijskiej ropy

Foto: Bloomberg

Nowe pozwolenia jednak nie będą wydawane do czasu wyborów zaplanowanych na czerwiec.

Według Centralnej Agencji wywiadowczej (CIA) libijskie złoża są 9. co do wielkości na świecie i szacuje się je na przynajmniej 46 mld baryłek. Ważne jest i to,że libijska ropa jest doskonałej jakości, z minimalną zawartością siarki.

Największe szanse na dostęp do libijskich złóż mają firmy francuskie,przede wszystkim Total ponieważ to Francja jako pierwszy kraj uznała powstańcze władze w Bengazi, jako prawowity  rząd  kraju.  Bardzo zabiega o zezwolenie na  wydobycie w Rosji rosyjski Gazprom. Ale Rosjanie długo popierali Kaddafiego . Jednakże zdaniem byłego ministra ds ropy, Ali Tarhouniego,który przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych libijska wdzięczność za pomoc w obaleniu dyktatora będzie odczuwalna przede wszystkim dla Francuzów, potem dla Amerykanów, Brytyjczyków i Włochów.

Włosi są poważnie zaniepokojeni,że znaleźli się na samym końcu w sytuacji,gdy są krajem europejskim najbardziej zagrożonym,gdyby zabrakło nawet na krótki czas ropy z Iranu.Ta groźba stała się już całkiem realna.

Dzisiaj  Libia wydobywa milion baryłek ropy dziennie.Szacuje się jednocześnie,że w czerwcu t wydobycie wzrośnie o kolejnych 400 tys baryłek, więc będzie tylko o 200 tys. mniejsze, niż przed rewolucją. Instalacje naftowe zostały  tylko minimalnie zniszczone podczas walk i straty w sprzęcie szacuje się na ok 10 proc.

W tym roku deficyt finansów publicznych w Libii szacowany jest na 30 mld dol,przy czym dochody z  eksportu ropy mają przynieść przynajmniej 10 mld. Nie idzie łatwo odzyskanie pieniędzy zdeponowanych przez Kaddafiego i jego rodzinę za granicą.Te aktywa wynoszą według pobieżnych wyliczeń  nie mniej, niż 168 mld dol. Jak na razie Libijczykom udało się uzyskać dostęp do zaledwie 3 mld dol. Sankcje przeciwko Libii zostały zniesione przez Organizację Narodów Zjednoczonych 16 grudnia 2011.

Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach