Gazprom łoży na olimpiadę

Zimowe igrzyska w 2014 r. będą kosztować Gazprom co najmniej 180 mld rubli (5,7 mld dol.)

Publikacja: 12.01.2012 12:17

Gazprom łoży na olimpiadę

Foto: Gazprom

Gazowy koncern wykłada pieniądze na dwie ważne olimpijskie inwestycje: kompleks narciarski na grzbiecie Psechako oraz gazociąg Dżubga-Łazariewskoje-Soczi, wynika z programu inwestycyjnego Gazpromu.

Gazociąg został już otwarty w końcu 2011 r. Ciągnie się 170 km wzdłuż brzegu po dnie Morza Czarnego, ma moc 3,8 mld m

3

gazu rocznie. Kosztował 31,5 mld rubli (1 mld dol.). Teraz Gazprom chce położyć drugą nitkę, co podwoi wydatki.

Nakłady wzrosną też w wypadku kompleksu narciarskiego. Najpierw, jak podaje gazeta "Wiedomosti", planowana była budowa kompleksu wraz z hotelem oraz drogami dojazdowymi. Teraz Gazprom zbuduje jeszcze kompleks dla biatlonu oraz górską wioskę olimpijską na 1100 miejsc. Najwięcej pieniędzy - ok. 1 mld dol. pójdzie na wyryte w skałach drogi i podziemne tunele dojazdowe do kurortu.

Kolejne 80 mld rubli (2,5 mld dol.) koncern wyda na budowę elektrociepłowni w Adlerze, datki dla komitetu olimpijskiego oraz budowę turystycznego centrum sportów zimowych Gazpromu. Tutaj koncern będzie podejmował oficjalne delegacje.

Rosyjskie igrzyska zapowiadają się na najdroższe w światowej historii olimpizmu. Według Siergieja Stiepaszyna prezesa Izby Obrachunkowej Federacji koszty mogą sięgnąć ponad 24 mld dol., czyli więcej niż kosztowały igrzyska w Turynie, Salt Lake City i Nagano razem wzięte (każde zamknęło się kwotą ok. 6 mld dolarów).

Z budżetu państwa oficjalnie pójdzie na igrzyska 10,5 mld dol. Resztę mają wyłożyć sponsorzy. Są nimi największe państwowe koncerny i banki Rosji. Oprócz Gazpromu, także Sbierbank, Rosnieft, Rostelekom, Aerofłot i RŻD (koleje państwowe).

Do tej pory z olimpijskimi budowami wiążało się kilka wielkich afer korupcyjnych. Urzędy stacili m.in. mer i główny architekt Soczi oraz pierwszy szef inwestorskiej państwowej korporacji Olimpstroj.

Izba Obrachunkowa w ocenie budżetu Rosji na lata 2012-2013 zwróciła uwagę na "nieprzejrzystość wydatków olimpijskich". W Soczi nie tylko budowane jest kilkadziesiąt obiektów na igrzyska, ale też drogi, lotnisko, terminale portowe i hotele.

Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Energetyka
Trump wskazał kandydata na nowego sekretarza ds. energii. To zwolennik ropy i gazu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Energetyka
Bez OZE ani rusz
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką