Niepełna dziesięć godzin przed rozpoczęciem dzisiejszego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Petrolinvestu (zaplanowano je na godz. 9.00) spółka w formie komunikatu giełdowego udzieliła odpowiedzi na pytania Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Stało się tak mimo iż jeszcze wczoraj Ryszard Krauze, przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz w wywiadzie dla telewizji TVN CNBC twierdził, że odpowiedzi będą udzielane podczas NWZA.
Według przedstawicieli SII odpowiedzi udzielone przez zarząd Petrolinvestu są ogólne i wymijające. Obecnie są przedmiotem szczegółowych analiz. Jednak już teraz stowarzyszenie zapowiada, że będzie musiało wysłać kolejne pytania uszczegóławiające i rozszerzające zagadnienia poruszane w piśmie wysłanym dwa tygodnie temu.
Petrolinvest w sposób ogólnikowy potraktował m.in. pytania odnoszące się do emisji od 40 mln do 60 mln akcji serii E z wyłączeniem prawa poboru. Jeśli zostaną objęte w maksymalnej liczbie, to ich udział w podwyższonym kapitale wyniesie 31,8 proc. Co więcej zarząd najczęściej nie odpowiada na te pytania wprost, tylko odsyła do wcześniejszych komunikatów.
Spółka o niektórych kwestiach woli też w ogóle nie informować. Przykładem jest pytanie dotyczące szacunkowych kosztów nabycia koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. "Parkiet" szczegółowo informował o nich w poniedziałek. Przypomnijmy tylko, że firmy należące do grupy Petrolinvestu wydały łącznie 2,013 mln zł na pozyskanie 13 koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Kwota ta obejmuje opłaty za użytkowanie górnicze oraz opłaty koncesyjne. Tymczasem według Petrolinvestu obecna wartość 13 koncesji na gaz łupkowy wynosi około 500 mln dolarów (około 1,6 mld zł).
Takie wyliczenia, przynajmniej częściowo mają uzasadniać, wysokie koszty nabycia 40 proc. udziałów w Eco Energy 2010, firmie posiadającej 4 koncesje w okolicach miast: Częstochowa, Grudziądz, Repki i Siemiatycze. Gdyńska spółka za udziały zapłaciła 32 mln dolarów (wówczas 107 mln zł). Tymczasem Eco Energy 2010 za 4 pozwolenia uiścił 673 tys. zł opłaty za użytkowanie górnicze oraz opłaty koncesyjnej.