- Fundusz ma już na swoim koncie inwestycję w giełdowy Polish Energy Partners, który zbudował od zera, a następnie wprowadził na giełdę. Teraz czas na kolejne projekty w energetykę odnawialną – powiedział dziennikarzom Michał Rusiecki, partner zarządzający w Enterprise Investors.

Wento na zakup gotowych projektów i budowę farm wiatrowych przeznaczy 40 mln euro własnych środków, a resztę finansowania pozyska z kredytów bankowych. W sumie chce wybudować elektrownie o mocy kilkuset MW. Inwestycje pochłoną około 200 mln euro (około 840 mln zł).

- Obecnie analizujemy kilkanaście projektów wiatrowych, z czego trzy o łącznej mocy 200 MW są w trakcie zaawansowanych negocjacji. Liczmy, że pierwszy projekt uda nam się kupić w ciągu kilku tygodni, a kolejne dwa jeszcze do końca tego roku – dodał Rusiecki.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze wiatraki zostaną uruchomione w 2014 r. Elektrownie zostaną następnie sprzedane np. polskim koncernom energetycznym.

Władze funduszu zapewniają, że planowane zmiany w ustawie o energetyce odnawialnej nie wpłyną na powodzenie przedsięwzięcia. – Jeśli wsparcie dla energetyki wiatrowej okaże się mniejsze niż obecnie, to po prostu zrealizujemy mniej projektów niż planowaliśmy. Wierzymy, że w Polsce jest miejsce na nowe farmy wiatrowe, ale ich liczba będzie zależała od zmian w prawie – przekonuje Rusiecki.