W ubiegłym roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wydobyło 4,3 mld m sześc. gazu wobec 4,2 mld m sześc. w 2010 r. Kolejne dwa lata mają być jeszcze lepsze. Zarząd prognozuje, że w 2012 i 2013 r. ma wydobywać po 4,4 mld m sześc. błękitnego paliwa rocznie. Duże nadzieje w zakresie poszukiwań gazu PGNiG wiązało z koncesją w Kutnie. Na jej obszarze realizowany jest jeden z najgłębszych odwiertów w kraju o głębokości ponad 6,5 km.
Projekt jest realizowany wspólnie z FX Energy. Niektórzy specjaliści twierdzili , że zasoby gazu na obszarze tej koncesji mogą sięgnąć 100 mld m sześc. FX Energy i PGNiG współpracują też w Wielkopolsce. Razem odkryły niewielkie złoża gazu w okolicy Lisewa.
PGNiG od pewnego czasu realizuje strategię, która polega na wznowieniu poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego w części Karpat znajdujących się na obszarze województwa podkarpackiego. O ile jednak w XIX i XX wieku odwierty i wydobycie realizowano na głębokości do 1-1,5 tysiąca metrów, o tyle obecnie mają sięgać do głębokości 4-6 tysięcy metrów. Pierwszy o nazwie Niebieszczany-1 wykonano w 2011 r. w pobliżu Sanoka. Dukla-1 była drugim głębokim odwiertem realizowanym w tej okolicy. Miała osiągnąć głębokość 5,5 tysiąca metrów. Jakie dokładnie efekty przyniosły oba odwierty na razie nie wiadomo.
Intensywne poszukiwania gazu konwencjonalnego prowadzi Aurelian Oil&Gas, w którym udziały ma znany biznesmen Jan Kulczyk. Spółka kilka lat temu informowała, ze na tamtejszych koncesjach będzie wydobywać rocznie około 700 mln m sześc. gazu rocznie. Na razie jednak o terminie osiągnięcia tego celu nic nie mówi.
Z oficjalnych danych wynika, że wydobywane zasoby gazu ze złóż konwencjonalnych wynoszą około 95,8 mld m sześc.