Jak informuje agencja Mehr Turkmenia, zamiast 20 mln m
3
gazu/doba, dostarcza 10 mln. Według Bloomberga, turkmeński eksport do Iranu spadł do 6 mln m
3
/doba. Oba źródła jako przyczynę pojadą problemy techniczne spowodowane silnymi mrozami.
Aktualizacja: 06.02.2012 11:03 Publikacja: 06.02.2012 11:03
Foto: Bloomberg
Jak informuje agencja Mehr Turkmenia, zamiast 20 mln m
3
gazu/doba, dostarcza 10 mln. Według Bloomberga, turkmeński eksport do Iranu spadł do 6 mln m
3
/doba. Oba źródła jako przyczynę pojadą problemy techniczne spowodowane silnymi mrozami.
Javad Owji, szef National Iran Gas, wezwał mieszkańców i firmy do oszczędzania paliwa. W Iranie panują niskie temperatury. Wiele rejonów zostało sparaliżowanych przez mróz. Iran na razie nie zmniejszył dostaw swojego gazu do Turcji. Pozostają one na poziomie 30 mln m
3
na dobę. Choć nikt tego nie uzasadnia, decyzja spowodowana jest dużymi potrzebami walutowymi Iranu, któremu zaczyna brakować wpływów z ropy sprzedawanej dotąd Zachodowi.
Iran i Turkmenia są połączone dwoma gazociągami o mocy 50 mln m
3
/doba. Turkmenia wydobywa ok. 80 mld m
3
gazu rocznie. Oprócz Iranu sprzedaje paliwo do Chin i niewielkie ilości do Rosji (do 2009 r. był to jedyny odbiorca). Gazprom kupował tanio turkmeński gaz, mieszał ze swoim i reeksportował z zyskiem do Europy. W 2009 r. Aszchabad zerwał kontrakt z Rosjanami i od tego czasu zwiększa sprzedaż do Iranu i Chin. Jest też zainteresowany dostawami dla Nabucco.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energianews.pl
Jak informuje agencja Mehr Turkmenia, zamiast 20 mln m
gazu/doba, dostarcza 10 mln. Według Bloomberga, turkmeński eksport do Iranu spadł do 6 mln m
Gospodarka Niemiec spowalnia, spada popyt, a firmy pod presją rosnących kosztów (w tym związanych z energią) ograniczają produkcję i zapowiadają zwolnienia. Potwierdza to spadek zużycia energii w Niemczech. Wyniósł on w pierwszej połowie roku 3,4 proc. - podała Grupa Robocza ds. Bilansów Energetycznych.
Znamy podział kompetencji w kluczowym dla energetyki ministerstwie klimatu i środowiska. Najważniejsze departamenty dotyczące tego sektora gospodarki trafiły pod nadzór nowego wiceministra Miłosza Motyki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wciąż nie znamy jednak nazwiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Wiemy jednak kto na tę chwilę jest najpoważniejszą kandydaturą.
Rząd Donalda Tuska będzie chciał zwiększyć tempo transformacji energetycznej. Sfinansować mają to fundusze ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2.
Bartłomiej Sawicki, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” został dwukrotnym laureatem 9. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, organizowanego przez Towarową Giełdę Energii. Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2022, a także wyróżnienie za najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku.
Gabinet Olafa Scholza postanowił radykalnie przyspieszyć redukowanie emisji gazów cieplarnianych przez Niemcy. Już w przyszłym roku miałby wejść w życie zakaz montowania nowych systemów grzewczych, które bazowałyby na paliwach emisyjnych.
Paradoksalnie we wszystkich debatach dotyczących odnawialnych źródeł energii najczęściej pomijamy najpopularniejsze z nich: biomasę.
Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska poinformowała, że ze zbiornika w Lubachowie, administrowanego przez Tauron, nastąpił "nieprognozowany zrzut wody", a Tauron miał o tym nie informować. Spółka odpiera zarzuty.
Trzecia co do wielkości elektrownia węglowa w Polsce szykuje się na wielką wodę. Co prawda podjęto decyzję o prewencyjnym uruchomieniu planu obrony elektrowni przed skutkami powodzi, jednak właściciel obiektu w Opolu, Polska Grupa Energetyczna nie widzi zagrożeń dla ciągłości działania obiektu.
Finlandia odda na przełomie 2025 i 2026 roku do użytku pierwszy na świecie podziemny magazyn, w którym przechowywane będzie zużyte paliwo jądrowe. Ma ono pozostać w tym miejscu przez sto tysięcy lat.
Kontynuujemy rozwój naszego wspólnego projektu jądrowego z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi. Nic po rozmowach z nowym zarządem spółki się nie zmieniło – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse podczas rozmowy z dziennikarzami. Kluczowy kontrakt dotyczący zaprojektowania elektrowni może się jednak opóźnić. Jednocześnie polski rząd robi krok milowy w rozmowach na temat finansowania elektrowni jądrowej z Komisją Europejską.
Koncern DTEK najbogatszego Ukraińca inwestuje 140 milionów euro w magazyny energii, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. Buduje też instalacje OZE.
Zarząd Grupy Tauronu skierował do prokuratury trzy zawiadomienia o możliwych nieprawidłowościach na łączną sumę ponad 13 mln zł. Dotyczą one obszarów takich jak sponsoring i działania CSR, darowizny oraz zarządzanie majątkiem sieciowym. Łącznie przeprowadzono 16 audytów.
Agencja Rozwoju Przemysłu jako jedna z pierwszych spółek zdradza skalę – jak mówi – zaniedbań po poprzednikach. Znacząca ich część dotyczy sektora energetycznego, zwłaszcza projektów morskiej energetyki wiatrowej. Sprawy dotyczą niegospodarności.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 16 na 17 września doszło do kolejnego we wrześniu ataku powietrznego z użyciem dronów na obwód kijowski.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Ruszyła nowa Liga Mistrzów. Bayern Monachium rozbił 9:2 Dinamo Zagrzeb. Real Madryt zwycięstwo 3:1 nad Stuttgartem zapewnił sobie dopiero w końcówce.
Ukraiński pięściarz Ołeksandr Usyk został zatrzymany na lotnisku w Krakowie. Okoliczności są niejasne.
Sean „Diddy” Combs, znany kiedyś jako Puff Daddy, został aresztowany za „ściąganie haraczy, handel ludźmi w celach seksualnych i transport w celu prostytucji”. Chce się wykupić kaucją 50 mln dolarów. Prokuratorzy ostrzegają, że ucieknie.
Paradoksalnie we wszystkich debatach dotyczących odnawialnych źródeł energii najczęściej pomijamy najpopularniejsze z nich: biomasę.
Działania Putina wobec Ukrainy uwypuklają jeszcze jedną motywację rosyjskiego prezydenta do rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 roku: zwiększenie populacji Rosji poprzez wchłonięcie Ukraińców - pisze "Wall Street Journal".
Poparcie dla Rosji i sprzeciw wobec pomocy dla Ukrainy – to czołowy temat wyborów do parlamentów w landach na wschodzie Niemiec. W Brandenburgii nawet nośniejszy niż gdzie indziej.
Ursula von der Leyen przedstawiła skład nowej Komisji Europejskiej. Nasz region ma w niej wpływ na kwestie bezpieczeństwa i obrony, co pokazuje uznanie dla jego roli w dobie wojny w Ukrainie.
Kluby z Dolnego Śląska i Opolszczyzny przeżywają trudne chwile. W wielu miejscach zalane zostały obiekty, a samorządy i małe organizacje sportowe mogą sobie nie poradzić z usuwaniem zniszczeń.
Rozległe imperium biznesowe Elona Muska może wkrótce uczynić go pierwszym bilionerem na świecie. Sukces biznesowy Muska uczynił go jedną z najbardziej wpływowych — i kontrowersyjnych — osób na świecie.
- Mamy zapewnienia, że będzie wsparcie dla samorządów. Na to po prostu liczę. Wierzę w to, że po prostu tak się stanie. A jeżeli otrzymamy te środki na odbudowę i będą uproszczone procedury przetargowe, będziemy w stanie odbudować Kłodzko w ciągu pięciu lat – mówi nam Michał Piszko, burmistrz Kłodzka.
Nie ma prądu, wody, nawet dróg, by pomoc dojechała – 14 gmin powiatu kłodzkiego, przez które przeszła powódź, jest w dramatycznej sytuacji. W sumie poszkodowanych – ponad setka.
Szabrownictwo nie jest oddzielnym przestępstwem, lecz postacią kradzieży. Za to popełniający je sprawca musi się liczyć nawet z karą do 10 lat więzienia.
Organizacje samorządowe proponują, by zmienić te przypisy, które mogą wydłużyć czas odbudowy po powodzi. Ustawa powinna być uchwalona jak najszybciej.
Władze Wrocławia poinformowały w nocy o zagrożeniu zalaniem osiedli Marszowice 1 i Marszowice 2.
Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powiedział, że pękło obwałowanie zbiornika Mietków koło Wrocławia i konieczna jest szybka ewakuacja ludzi. Weryfikacja informacji wykazała, że chodzi o mniejszy zbiornik, którego przelanie nie byłoby tak niebezpieczne.
Trybunał Konstytucyjny ma orzec, czy wydatki syndyka na restrukturyzację banku mogą pochodzić z masy upadłości i zmniejszać szanse na zaspokojenie wierzycieli.
1200 wyjazdów typu incentive travel i ponad miliard złotych obrotów – to najkrótsze podsumowanie roku 2023 w działaniach 23 firm zrzeszonych w Stowarzyszeniu Organizatorów Incentive Travel (SOIT).
Jak tylko spłynie fala powodziowa, do autokomisów i na strony serwisów internetowych napłynie fala samochodów po zalaniu. Będą starannie odpicowane: wyczyszczone, z nową podsufitką, wymienionymi fotelami, nafaszerowane odświeżającymi powietrze zawieszkami, mającymi maskować zapach stęchlizny. W ofertach sprzedażowych nie będzie żadnej wzmianki o tym, co rzeczywiście się z nimi stało.
Powódź zniszczyła Ośrodek Rehabilitacji Jeży “Jerzy dla Jeży” w Kłodzku. Trwa zbiórka na jego odbudowę. Zwierzęta zostały wcześniej ewakuowane.
Amazon nakazał swoim pracownikom powrót do biura – praca stacjonarna przez pięć dni w tygodniu, kończąc popularną politykę pracy hybrydowej. Zmiana wejdzie w życie od stycznia 2025 roku, poinformował dyrektor generalny Amazon Andy Jassy w notatce do pracowników.
Podczas kolejnej konferencji po posiedzeniu sztabu kryzysowego premier Donald Tusk zapowiedział skierowanie do UOKIK wniosku o zbadanie skoku cen materiałów sanitarnych na zalanych terenach oraz wzrost pomocy dla ofiar powodzi z 1 do 2 mld złotych. Policja potwierdza śmierć 7 osób.
Na zjawisko tzw. patroli obywatelskich można patrzeć jako oznakę głębszego kryzysu niż tylko wywołanego powodzią, która jest z nami zaledwie od kilku dni. Dziś wieloletnia wojna o sądy zaprowadziła nas na ustrojowe manowce i prowadzi dalej – w obszary, w których na pewno nie chcemy się znaleźć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas