Gdański koncern energetyczny Energa przyspiesza prace nad inwestycją w Grudziądzu. Powstanie tu siłownia opalana gazem o mocy elektrycznej 900 – 1200 MW. Jeszcze w tym półroczu poznamy wykonawcę projektu siłowni. Do końca czerwca mają zostać także podpisane umowy przyłączeniowe z PSE Operator oraz z Gaz Systemem. Zgodnie z harmonogramem prace nad projektem potrwają do marca 2013 r. W?tym samym roku zostanie wybrany generalny wykonawca inwestycji, a zakończenie budowy zaplanowano na 2016 r.
Pierwotnie przedsięwzięcie Energa miała realizować z irlandzkim ESB International. Spółki podpisały porozumienie jeszcze w 2010 roku, ale później ich drogi się rozeszły. Energa uznała bowiem, że oczekiwany przez irlandzki koncern sposób podziału korzyści i ryzyka realizacji projektu czynił całe przedsięwzięcie nieopłacalnym z jej punktu widzenia. Dlatego gdańska spółka będzie realizować projekt samodzielnie pomimo wysokich kosztów inwestycji – wstępnie szacowano, że budowa grudziądzkiej elektrowni pochłonie co najmniej 3,2 mld zł.
Budowę bloków gazowych mają w planach wszystkie największe koncerny energetyczne w kraju. Najbardziej zaawansowana jest realizacja bloku w Stalowej Woli za 1,59 mld zł. Inwestorzy – Tauron i PGNiG – wybrali już wykonawcę – hiszpańską Iberdrolę. Podobny obiekt Tauron chce zrealizować w Katowicach, a w dalszej perspektywie – w Kędzierzynie-Koźlu (wspólnie z KGHM). Z kolei Polska Grupa Energetyczna planuje budowę kilku bloków gazowych o łącznej mocy 1300 –1700 MW do 2018 r. Enea nie wyklucza, że taki blok wybuduje w kozienickiej elektrowni wspólnie z PGNiG.