Strony podpisały umowę w sobotę. Zakłada ona wspólne prace wydobywcze na Morzu Barentsa (1 złoże) i Morzu Ochockim (3 złoża). Jak podała agencja Interfaks, zasoby tych złóż są gigantyczne. W sumie szacowane na 2 mld ton ropy i 1,8 bln m3 gazu ziemnego.

Statoil dostanie w projektach 33,3 proc. w zamian za sfinansowanie robót geologicznych oraz jednej trzeciej kosztów licencji, które posiada Rosneft. Rosjanie dostaną także od Norwegów bonusy „za każde odkrycie nowych zasobów ropy i gazu".

Rosneft otrzyma też możliwość udziału w projektach Statoil na Morzu północnym oraz norweskiej części Morza Barentsa. Norwegowie mają ogromne doświadczenie oraz know how dla wierceń w zimnych wodach północnego Atlantyku oraz Arktyki.

Jak podał prezes Rosneft Eduard Chudajnatow, wspólne inwestycje w roboty geologiczne i badawcze w ramach spółki join venture wyniosą 2,5 mld dol. Dodał, że Rosjanie wspólnie ze Statoil wezmą udział w przetargach na licencje na złoże szelfu Norwegii. Władimir Putin zapewnił prezesa Statoil Helge Lunda, że wspólne projekty będą miały „bezwarunkowe wsparcie rosyjskiego rządu".

W kwietniu Rosneft podpisała partnerską umowę z włoskim Eni o współpracy na Morzy Czarnym i Barentsa. Niedawno też Rosneft i Exxon Mobil ogłosiły szczegóły partnerskiej umowy podpisanej w sierpniu 2011 r.