Będą konsekwencje personalne wobec PGNiG

Premier domaga się od resortu skarbu szybkich i zdecydowanych działań w stosunku do gazowniczej spółki. Nie podoba mu się też sytuacja w PGE

Publikacja: 19.04.2013 20:29

Będą konsekwencje personalne wobec PGNiG

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Według premiera Donalda Tuska winnymi zamieszania wokół projektu budowy gazociągu Jamał II są zarówno były już mister skarbu Mikołaj Budzanowski, jak i władze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jego zdaniem nie informowały one ministra skarbu we właściwym trybie o trwających rozmowach z Gazpromem i podejmowanych decyzjach.

– Dlatego będę oczekiwał od nowego ministra skarbu szybkich i zdecydowanych działań, które jako przedstawiciel właściciela powinien podjąć w odniesieniu do spółki PGNiG, włącznie z konsekwencjami personalnymi. W mojej ocenie powinny to być pierwsze działania nowego ministra skarbu – stwierdził premier.

Z wypowiedzi premiera wynika również, że jeśli PGE nie będzie bardziej skutecznie dostosowywać się do polityki rządu, to prezes spółki Krzysztof Kilian będzie musiał liczyć się z utratą stanowiska.  W ten sposób odniósł się też do sytuacji wokół strategicznej inwestycji, jaką jest budowa dwóch nowych bloków w Elektrowni Opole. Władze PGE uznały, że ten projekt jest nieopłacalny.

Po wypowiedziach premiera kurs akcji PGNiG spadł o 1,5 proc. Co jednak ważniejsze, zachowywał się zdecydowanie gorzej niż ogół notowanych walorów, co może świadczyć o tym, że inwestorzy negatywnie zareagowali na decyzję premiera.

PGNiG nie chciało w piątek w jakikolwiek sposób odnieść się do wystąpienia premiera i raportu szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, który badał przepływ informacji między resortami i spółkami w sprawie memorandum gazowego. – Memorandum to dokument bez wartości. Rosjanie dostali jakiś kwit, a my niższe ceny. Wiele hałasu o nic, ale kozłów do politycznej gry trzeba znaleźć – stwierdziła osoba związana ze spółką, do której dotarła „Rz".

W piątek premier Donald poinformował, że zwrócił się do prezydenta o powołanie na ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, obecnego wiceministra administracji i cyfryzacji. Jego głównym zdaniem będzie zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego i skuteczny nadzór na spółkami z udziałem Skarbu Państwa.

Karpiński odniósł się do kwestii ewentualnych, kolejnych dymisji, jakie mogą mieć miejsce w związku z zamieszaniem wokół memorandum. – Myślę, że procedury były tutaj niedoskonałe, o czym wyraźnie mówił premier Tusk, trzeba te procedury przejrzeć, uszczelnić – zauważył Karpiński.

– Włodzimierza Karpińskiego oceniam bardzo dobrze. Zna spółki Skarbu Państwa i na tym, czym się zajmuje minister skarbu. Jako wiceszef Sejmowej Komisji Skarbu dał się poznać od jak najlepszej strony – odpowiedział były minister skarbu Aleksander Grad (obecnie prezes zarządów spółek PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1, wchodzących w skład Polskiej Grupy Energetycznej i zajmujących się programem energetyki jądrowej).

Do podpisania memorandum dotyczącego Jamału II, który miał ułatwić dostawy gazu z Białorusi do Polski i na Słowację, doszło 4 kwietnia. Stronami tego porozumienia były Gazprom i EuRoPol Gaz, w którym 48 proc. udziałów ma PGNiG. Rosjanie chcieli, aby nowa rura umożliwiała transport 15 mld m sześc. błękitnego paliwa rocznie. Polska strona od początku jednak zaznaczała, że podpisany dokument nie zawiera decyzji o samej budowie gazociągu ani nie jest zobowiązaniem zawarcia jakichkolwiek umów lub kontraktów.

Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach
Energetyka
Prąd nad Bałtykiem podrożał po synchronizacji z Unią. Powodów jest kilka
Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń