Tańszy prąd z litewskich solarów

Nasz sąsiad obrał zdecydowany kurs sprzyjający rozwojowi alternatywnej energetyki. Taryfy dla producentów spadną.

Publikacja: 26.05.2013 15:14

Tańszy prąd z litewskich solarów

Foto: Bloomberg

W najbliższym tygodniu litewski odpowiednik polskiego URE zajmie się taryfami dla producentów prądu ze źródeł odnawialnych. Większość zostanie obniżona, dowiedziała się agencja Delfi.

Stawki dla paneli słonecznych tak tych zamontowanych na budynkach, jak i wolnostojących w farmach słonecznych spadnie o 18-19 proc. Jeszcze bardziej zostaną obniżone taryfy dla elektrowni na biomasę - o 22-27 proc..Tak nowych jak i przerabianych na ten rodzaj paliwa.

Nie zmienią się natomiast stawki dla elektrowni wiatrowych, wodnych i biogazowych.

Nowe stawki zaczną obowiązywać od pierwszego lipca tego roku. Zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem, taryfy dla producentów zielonej energii są od tego roku rozpatrywane co kwartał.

Litwa coraz śmielej i konsekwentnie stawia na odnawialną energetykę. Zachęty dla inwestorów to nie tylko  niższe taryfy, ale też ulgi podatkowe. W styczniu prąd z litewskich wiatrowni trafił do obrotu na norweskiej giełdzie energii Nord Pool Spot. Handel stał się możliwy po tym, jak krajowy operator Lietuvos energija dostał pełnomocnictwa do skupowania wyprodukowanego przez elektrownie wiatrowe prądu.

Lietuvos energija  jest tymczasowym skupującym, wyznaczonym w wyniku porozumienia miedzy resortem energetyki, producentami prądu z wiatru oraz giełdą.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem