PKN Orlen: wyniki poniżej konsensusu

W drugim kwartale 2013 roku PKN Orlen SA miał 207 milionów złotych straty netto wobec pięciu milionów złotych straty rok wcześniej, podał PKN we wtorkowym raporcie

Publikacja: 23.07.2013 09:48

PKN Orlen miał w II kwartale 2013 roku 206,9 mln zł skonsolidowanej straty netto przypadającego akcj

PKN Orlen miał w II kwartale 2013 roku 206,9 mln zł skonsolidowanej straty netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 5,2 mln zł straty przed rokiem.

Foto: spółka

Wynik okazał się nieznacznie gorszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się straty na poziomie 199 milionów złotych. Zysk operacyjny grupy spadł do minus 137,1 mln zł z plus 375,4 mln zł przed rokiem i był niższy od średniej prognoz analityków na poziomie plus 59 mln zł.

Specjaliści oczekiwali ujemnego wyniku netto z powodu przestojów w rafineriach, powodzi w Czechach i negatywnego wpływu słabnącego złotego, który zwiększa dług Orlenu denominowany w obcych walutach.

Niesprzyjającym czynnikiem był też spadek tempa wzrtostu PKB zarówno w Polsce, w Niemczech, jak i w Czechach. "Na wszystkich rynkach, na których obecny jest koncern, mieliśmy także do czynienia ze spadkiem konsumpcji benzyn, a na rynku polskim również oleju napędowego. Niższe ceny ropy naftowej wpłynęły negatywnie na wycenę zapasów, obniżając ją o ok. 0,4 mld zł" - napisano w raporcie spółki.

Całe pierwsze półrocze 2013 roku PKN zakończył z 58 milionami złotych straty netto.

- W lipcu, licząc do 19 dnia tego miesiąca, marża rafineryjna PKN Orlen SA wraz z dyferencjałem spadła do 4,2 dolara na baryłkę, czyli o 1,8 dolara w porównaniu do średniego poziomu za drugi kwartał 2013 roku.

Marża rafineryjna, czyli na przerobie ropy i dyferencjał, a więc różnica w cenie między cenami ropy Brent i Ural, to kluczowe dla wyników Orlenu wskaźniki.

PKN podał również, że do 19 lipca jego marża petrochemiczna spadła (w porównaniu z drugim kwartałem) o 53 euro do 675 euro na tonę.

Spółka podała w komentarzu, że mimo trudnych warunków makroekonomicznych i rynkowych Orlen odnotował wzrost wolumenów sprzedaży we wszystkich segmentach działalności (w przedziale od 3 do 9 proc.) oraz utrzymał przychody na poziomie zbliżonym do II kwartału 2012 roku.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie