Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przeznaczy na poszukiwania i wydobycie około 8 mld zł w ciągu najbliższych 4–5 lat – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister skarbu, podczas oficjalnego otwarcia największej w kraju kopalni ropy i gazu Lubiatów-Międzychód-Grotów (LMG) na pograniczu województw lubuskiego i wielkopolskiego.
Jego zdaniem dzięki inwestycjom w wydobycie i rozbudowę istniejącej infrastruktury oraz liberalizacji rynku gazu zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne państwa. Na aspekt bezpieczeństwa uwagę zwrócił również premier. – Polska coraz bardziej staje się samodzielna energetycznie. Oczekujemy jednak więcej efektów również w kontekście złóż niekonwencjonalnych – zauważył Donald Tusk.
W związku z niesatysfakcjonującym postępem prac poszukiwawczych i wydobywczych Jerzy Kurella, wykonujący obowiązki prezesa PGNiG, zapowiedział intensyfikację prowadzonych inwestycji. Przypomniał, że Polska posiada 90 mld m sześc. udokumentowanych złóż gazu konwencjonalnego i 24 mln ton ropy. Grupa chce zwiększyć liczbę odwiertów i wykorzystywać nowoczesne technologie, aby te zasoby jak najszybciej zacząć pozyskiwać.
Większy nacisk niż dotychczas ma być również położony na złoża niekonwencjonalne. – Przy poszukiwaniach gazu z łupków proponujemy firmom nową politykę otwartości – poinformował Kurella. Będzie ona polegać na wymianie pozyskanych dotychczas w tym zakresie informacji na zasadzie wzajemności. Kurella nie sprecyzowała, o wymianę jakich dokładnie danych chodzi oraz czy w tym zakresie już są prowadzone jakieś rozmowy.
Uruchomienie przez PGNiG kopalni LMG pozwoli zwiększyć grupie wydobycie ropy naftowej i kondensatu (tzw. lekka ropa naftowa) w Polsce do około 800 tys. ton rocznie. W ubiegłym roku wynosiło ono 478,4 tys. ton. Przy okazji będzie pozyskiwany gaz. Rocznie grupa będzie go produkować około 100 mln m sześć. To stosunkowo niewiele, wziąwszy pod uwagę, że w 2012 r. wydobyto go 4,32 mld m sześc. Błękitne paliwo będzie m.in. wykorzystywane do zasilania elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim.