Algier wystawił na przetarg 30 działek; wyniki będą znane we wrześniu, podała gazeta Wiedomosti. Wagit Alekpierow przez i największy udziałowiec (ponad 20 proc.) Łukoil, jeszcze się waha.

- Na razie się zastanawiamy nad udziałem. Tam nie ma wielkich złóż - twierdzi Rosjanin.

W sierpniu 2013 r Łukoil i algierski Sonatrach podpisali memorandum o zrozumieniu wzajemnym w ramach współpracy Rosja-Algieria. Podobny dokument podpisał też Gazprom. Koncern ocenia zasobność Algierii w ropę i gaz jako perspektywiczną. W styczniu rozpoczął wiercenia na jednej z działek, na którą wygrał przetarg w końcu 2008 r. Rosjanie mają w projekcie 49 proc. a Sonatrach - 51 proc.

Algieria to największy rywal Gazpromu na europejskim rynku. Sprzedaje przede wszystkim do Hiszpanii i Włoch (gaz rurociągowy) oraz LNG na całą Europę Zachodnią. Zasoby kraju szacowane są na 4,2 bln m3 (drugie największe w Afryce po nigeryjskich). Jednak w ciągu ostatniej dekady nie odkryto nowych złóż, więc jest to tendencja negatywna.

Także wydobycie pozostaje na tym samym poziomie - 80-81 mld m3 rocznie. Rośnie natomiast popyt krajowy - z 20 mld m3 do 31 mld m3 - podał ekspert rynku ropy i gazu Walerij Niestierow z Sbierbank SIB. Stąd duża oferta przetargowa skierowana do zagranicznych koncernów, mających odpowiednie technologie i kapitał, by od razu przystąpić do poszukiwań.