Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło realizację programu dobrowolnych odejść. – W spółce i całej grupie mamy do czynienia z przerostem zatrudnienia. Nowy program pozwoli na dostosowanie jego struktury zarówno do obecnych potrzeb, jak i planowanych w PGNiG działań – twierdzi jeden z menedżerów PGNiG.
Wysokie rekompensaty
Pracownicy spółki wnioski o objęcie ich programem dobrowolnych odejść mogą składać do połowy maja. Osoby, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje więcej niż cztery lata, mogą otrzymać rekompensatę pieniężną w wysokości trzy- lub sześciokrotności miesięcznego wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy w spółce. W zależności od stażu pracy w grupie dostaną też od sześciu do dwunastu średnich miesięcznych wynagrodzeń. W efekcie maksymalna wartość rekompensaty może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Na większe zadośćuczynienie mogą liczyć pracownicy, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Otrzymają rekompensatę pieniężną w wysokości dwu- lub pięciokrotności miesięcznego wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy, oraz świadczenie za czas pozostały im do osiągnięcia wieku emerytalnego. W ich przypadku maksymalna łączna wypłata może być o połowę większa niż u pozostałych pracowników.
Teraz w PGNiG zatrudnionych jest około 8 tys. osób. Ile zostanie objętych programem dobrowolnych odejść – jeszcze nie wiadomo. W całej grupie pracuje około 30 tys. osób. Również tu dojdzie do optymalizacji zatrudnienia. Jej zakres i skalę określą spółki zależne od PGNiG.
Porozumienie w grupie
Zarząd PGNiG prowadzi intensywne prace restrukturyzacyjne, których głównym celem jest redukcja i optymalizacja kosztów oraz poprawa zarządzania. Jednym z kluczowych elementów tych zmian będzie wprowadzenie w życie porozumienia w sprawie zasad współpracy PGNiG ze spółkami z grupy kapitałowej. Dokument będzie podpisany prawdopodobnie dziś.