W PGNiG ruszył program dobrowolnych odejść

Zarząd gazowniczej spółki chce ograniczyć zatrudnienie. Pracownicy ?z długim stażem w firmie mogą liczyć na kilkudziesięciotysięczne odprawy.

Publikacja: 28.04.2014 08:14

W PGNiG ruszył program dobrowolnych odejść

Foto: Bloomberg

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło realizację programu dobrowolnych odejść. – W spółce i całej grupie mamy do czynienia z przerostem zatrudnienia. Nowy program pozwoli na dostosowanie jego struktury zarówno do obecnych potrzeb, jak i planowanych w PGNiG działań – twierdzi jeden z menedżerów PGNiG.

Wysokie rekompensaty

Pracownicy spółki wnioski o objęcie ich programem dobrowolnych odejść mogą składać do połowy maja. Osoby, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje więcej niż cztery lata, mogą otrzymać rekompensatę pieniężną w wysokości trzy- lub sześciokrotności miesięcznego wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy w spółce. W zależności od stażu pracy w grupie dostaną też od sześciu do dwunastu średnich miesięcznych wynagrodzeń. W efekcie maksymalna wartość rekompensaty może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na większe zadośćuczynienie mogą liczyć pracownicy, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Otrzymają rekompensatę pieniężną w wysokości dwu- lub pięciokrotności miesięcznego wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy, oraz świadczenie za czas pozostały im do osiągnięcia wieku emerytalnego. W ich przypadku maksymalna łączna wypłata może być o połowę większa niż u pozostałych pracowników.

Teraz w PGNiG zatrudnionych jest około 8 tys. osób. Ile zostanie objętych programem dobrowolnych odejść – jeszcze nie wiadomo. W całej grupie pracuje około 30 tys. osób. Również tu dojdzie do optymalizacji zatrudnienia. Jej zakres i skalę określą spółki zależne od PGNiG.

Porozumienie w grupie

Zarząd PGNiG prowadzi intensywne prace restrukturyzacyjne, których głównym celem jest redukcja i optymalizacja kosztów oraz poprawa zarządzania. Jednym z kluczowych elementów tych zmian będzie wprowadzenie w życie porozumienia w sprawie zasad współpracy PGNiG ze spółkami z grupy kapitałowej. Dokument będzie podpisany prawdopodobnie dziś.

– Dotychczas nie mieliśmy żadnych narzędzi do zarządzania grupą. Co więcej, każda spółka prowadziła własną politykę w zakresie inwestycji, sprzedaży czy rozwoju, co czasami prowadziło do tego, że nasze firmy konkurowały między sobą, startując na przykład w tych samych przetargach ?– mówi nasz rozmówca.

Dodaje, że tzw. porozumienia holdingowe funkcjonują w wielu koncernach, w tym w grupie PGE, w której wcześniej pracował Mariusz Zawisza, prezes PGNiG. To on jest inicjatorem ich wprowadzenia.

Porozumienie określi zwłaszcza zasady i zakres współpracy pomiędzy PGNiG i firmami zależnymi. Dzięki niemu wszystkie spółki będą odpowiedzialne za realizację strategii grupy. Współpraca obejmie też takie kwestie, jak: obrót energią elektryczną i surowcami, inwestycje, współpracę międzynarodową, badania i rozwój, zarządzanie finansami, wspólne zakupy oraz zarządzanie majątkiem i ryzykiem.

W zarządach spółek  gazowniczej grupy znów dojdzie do zmian

Nowe cele, nowi menedżerowie

Zmiany w grupie kapitałowej PGNiG obejmą także stanowiska kierownicze. – Przed grupą PGNiG stoją cele, których niektóre osoby nie są w stanie zrealizować. Z tego powodu na niektóre stanowiska konieczne jest powołanie nowych menedżerów lub dokonanie roszad kadrowych w ramach grupy – informuje jeden z menedżerów PGNiG. Pierwszy etap zmian kluczowej kadry menedżerskiej firm zależnych został przeprowadzony na początku kwietnia. Wówczas odwołano prezesów Exalo Drilling, PGNiG Technologie oraz Polskiej Spółki Gazownictwa. W dwóch z tych firm od razu powołano nowych szefów. Kolejne zmiany mogą mieć miejsce w najbliższych miesiącach, a być może nawet tygodniach.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej