Berkut znaczy orzeł przedni (złoty) i tak nazwana została gigantyczna platforma wiertnicza, która będzie pompować ropę w ramach projektu Sachalin-1. Konstrukcja składa się z dwóch części ważących w sumie 200000 ton. Część dolna została posadowiona jeszcze w 2012 r.

Zaprojektowana i zbudowana przez norweskich specjalistów z Kvaerner ASA. Podstawa do platformy powstała w stoczni portu Wschodniego w Primorsku. Cała konstrukcja została przeciągnięta przez holowniki do miejsca cumowania przy wschodnim brzegu Sachalina. Górą część zbudowała stocznia w Korei Płd. Przez trzy lata pracowało przy niej 2000 ludzi. Konstrukcja jest unikalna, została zaprojektowana do pracy w subarktycznych warunkach; może wytrzymać napór pól lodowych do 2 m grubości przy temperaturze - 44 st C, a także fale do wysokości 18 m. Jej koszt nie został podany, ale zdaniem rosyjskich analityków przekracza 1 mld dol.

Platforma to inwestycja konsorcjum, którego operatorem jest Exxon Neftegas Ltd. W skład konsorcjum wchodzą (ExxonMobil — 30 proc., Sodeco — 30 proc., Ronseft i hinduski ONGC po 20 proc.). Wydobycie Berkuta jest prowadzone ze złoża Arkutun-Dagi. Konsorcjum pracuje też na dwóch innych złożach - Odopta i Czajwo (lądowe konstrukcje wydobywcze Jastrząb i Orłan - bielik amerykański). W sumie zalega w nich 307 mln ton ropy i 485 mld m3 gazu. Roczne wydobycie w ramach sachalin-1 ma wynosić 4,5 mln ton ropy. Projekt ma pracować do roku 2040-2050 r.