Wiceminister Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik podkreślił, że ta inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju. „Dzięki inwestycji w Jaworznie powstanie jeden z największych w kraju bloków energetycznych, który zapewni energię dla 2,5 mln gospodarstw domowych i będzie w stanie zaspokoić 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną rocznie. W ciągu kilku lat w całej Polsce powstaną bloki o łącznej mocy 5 tys. MW, możemy więc śmiało mówić o boomie inwestycyjnym w polskiej energetyce" – powiedział wiceminister.
Prezes Tauronu Dariusz Lubera sprecyzował, że nowy blok będzie wytwarzał ok. 6 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej, spełniając przy tym surowe unijne wymogi ekologiczne. Sprawność bloku wyniesie 46 proc.
Z kolei wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz zapowiedział, że nowy blok będzie spalał węgiel z polskich kopalń, dając pewne miejsca pracy nie tylko w energetyce, ale i w górnictwie węgla kamiennego. Przypomniał, że trwają prace nad nową polityką energetyczną kraju do 2050 r. Wyraził przekonanie, że polskie elektrownie także w przyszłości będą spalały krajowy węgiel, ale – jak zaznaczył – aby tak było, konieczna jest reforma górnictwa.
W przetargu na budowę nowego bloku spółka Tauron Wytwarzanie wybrała ofertę konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa. Kontrakt z wykonawcą został zawarty w kwietniu br.
Powstający w Jaworznie blok energetyczny o mocy 910 MW będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu jednostek w Europie. Jego sprawność netto wyniesie blisko 46 proc. Jaworznicki blok spełni też surowe unijne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Ponadto będzie przystosowany do ewentualnego dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla (CCS), co jest zgodne z wymaganiami Komisji Europejskiej. Ten nowoczesny, wysokosprawny blok energetyczny na nadkrytyczne parametry pary pozwoli zastąpić nam stare, wyeksploatowane jednostki, które wycofywane będą po 2016 r.