Warte ok. 1,2 mln euro urządzenie, o wadze 100 ton i ponad 8 metrach długości, zostało posadowione na wysokości 8 metrów.
- Aktualnie realizujemy m.in. prace związane z montażem części ciśnieniowej i wyposażenia technologicznego kotła. Zgodnie z planem, zakończyliśmy niedawno prace konstrukcyjne w budynku nastawni oraz montaż konstrukcji stalowej budynku maszynowni i kotłowni – mówi Henryk Borczyk, prezes Tauron Ciepło.
Nowa jednostka energetyczna budowana w tyskiej elektrociepłowni o mocy 50 MWe i 86 MWt, będzie wytwarzać ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Po zakończeniu inwestycji udział ciepła produkowanego w kogeneracji w stosunku do całkowitej produkcji dla systemu ciepłowniczego Tychów będzie wynosił nie mniej niż 75 proc.
Budowa bloku jest drugim etapem realizowanego przez Tauron Ciepło projektu budowy nowych mocy w tyskim zakładzie. Obejmuje budowę bloku ciepłowniczego z kotłem fluidalnym, turbiną ciepłowniczo-kondensacyjną wraz z gospodarkami towarzyszącymi i niezbędną infrastrukturą. W latach 2008-2012 – w ramach realizacji pierwszego etapu – przebudowano kocioł węglowy bloku na jednostkę spalającą w 100 proc. biomasę oraz zrealizowano zabudowę kotła rusztowego. Koszty obu etapów szacowane są na 782,5 mln zł, z czego budowa bloku pochłonie ok. 618,5 mln zł.
Zakład Wytwarzania Tychy jest głównym producentem ciepła dla mieszkańców Tychów oraz firm działających w Tyskiej Podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.