Reklama
Rozwiń

ITRE – sprzeciw komisji wobec mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej od 2017 r.

Unijna Komisja ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) mimo wcześniejszej aprobaty dla utworzenia rezerwy stabilizacyjnej w czwartek w ostatecznym głosowaniu odrzuciła projekt.

Publikacja: 22.01.2015 16:23

ITRE – sprzeciw komisji wobec mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej od 2017 r.

Foto: Bloomberg

Owa rezerwa miała być głównym mechanizmem reformy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS). Jej wprowadzenie miało skutkować zmniejszeniem nadwyżki tych certyfikatów na rynku, a w efekcie doprowadzić do wzrostu ich cen. To z kolei miało być dla sektora energetycznego bodźcem do zwiększania inwestycji w niskoemisyjne źródła wytwarzania i stopniowego odchodzenia od produkcji energii w konwencjonalnych jednostkach. W tym przypadku chodzi głównie o elektrownie węglowe. Zdaniem Justina Wilkes'a, zastępcy dyrektora generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA) prawodawcy stracili właśnie szansę na wzmocnienie systemu ETS, który miał wspomóc Europę w transformacji jej od gospodarki węglowej na niskoemisyjną. – Wyższa cena uprawnień do emisji CO2 będzie możliwa dopiero w przyszłości. Jeśli jednak rezerwa stabilizacyjna wejdzie w życie dopiero w 2021 roku, to przez kolejnych pięć lat możliwe będą inwestycje w technologie wytwarzania oparte na paliwach kopalnych. A te w przyszłości staną się nieopłacalne ekonomicznie i przestarzałe – twierdzi Wilkes.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Energetyka
Rząd znów szuka prezesa URE. Jest cicha faworytka
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym
Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG