Zwolnienia: uboczne skutki spadku cen ropy naftowej

Ponad 100 tysięcy zlikwidowanych miejsc pracy na całym świecie – to według Swift Worldwide Resources uboczny skutek spadku cen ropy naftowej na globalnych rynkach.

Publikacja: 20.03.2015 06:20

Zwolnienia: uboczne skutki spadku cen ropy naftowej

Foto: Bloomberg

Kraje importujące ropę naftową mają powody do zadowolenia. Według ekonomistów niższe ceny ropy stanowią dodatkowy bodziec stymulacyjny dla – często zwalniających –gospodarek. Według szacunków BlackRock Investment Institute spadek cen surowca będzie pozwoli zaoszczędzić w 2015 roku w skali globalnej 1,7 biliona dolarów. Tylko w USA spadek cen paliw w II połowie ubiegłego roku pozostawił w kieszeniach konsumentów 125 miliardów dolarów.

W tych samych Stanach Zjednoczonych sektor naftowy najmocniej jednak odczuł skutki spadających cen, między innymi z powodu wysokich cen wydobycia surowca, konieczności zamykania nieopłacalnych odwiertów i wstrzymania nowych inwestycji. Jeszcze w styczniu Baker Hughes, firma zajmująca się obsługą pól naftowych poinformowała o 11-procentowej redukcji zatrudnienia. Na zieloną trawkę wysłano 7 tysięcy osób. Konkurencyjna spółka Schlumberger zapowiedziała z kolei zwolnienie 9 tysięcy osób. Lista naftowych gigantów, które zostały zmuszone do podobnych decyzji jest dużo dłuższa: Shell, Apache, Pemex, Halliburton, Husky Energy, czy Suncor. Canadian Association of Oilwell Drilling Contractors przewidywało w lutym, że dalsze zamykanie odwiertów naftowych może w samej Kanadzie przełożyć się na likwidację 23 tysięcy miejsc pracy.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku