Milion złotych w konkursie Enei

Milion złotych otrzyma zwycięzca konkursu „Energia+ !nnowacje” ogłoszonego przez energetyczną grupę Enea. Spółka czeka na projekty, które w ciągu 2-3 lat można wprowadzić w życie. Inicjatywa ma pobudzić innowacyjność. Jest to pierwszy taki konkurs w kraju.

Publikacja: 28.05.2015 11:36

Milion złotych w konkursie Enei

Foto: materiały prasowe

„Chcemy zainspirować naukowców, młodych ludzi, inżynierów, osoby które mają pomysły. Postanowiliśmy wspólnie z partnerami zainwestować w sumie okrągły milion po to, aby zrealizować innowacyjne projekty i wykorzystać je od strony praktycznej. Chodzi bowiem nie tylko o sam pomysł, ale i o jego implementację na żywym organizmie" – powiedział prezes zarządu Enei Krzysztof Zamasz.

Konkurs „Energia+ !nnowacje" jest wspólną inicjatywą Enei, Krajowej Izby Gospodarczej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiego Instytutu Badań i Rozwoju oraz funduszu GIZA Polish Ventures.

Inicjatywa umożliwia uczestnikom nie tylko zdobycie pieniędzy, ale również przetestowanie, a docelowo wdrożenie zwycięskiego projektu w Grupie Enea. Konkurs odbywa się z zachowaniem praw własności intelektualnej, a cała wygrana ma być przeznaczona na rozwój innowacyjnej technologii.

Jak przekazują organizatorzy, pomysł powinien spełniać kryteria innowacyjnej i konkurencyjnej technologii dla elektroenergetyki.

„To pierwszy taki konkurs w Polsce. Szukamy technologii, która w warunkach laboratoryjnych już istnieje i w krótkim czasie może znaleźć praktyczne zastosowanie, np. w naszej sieci elektroenergetycznej, obsłudze klienta albo obszarze wytwarzania" – powiedział kierownik Biura Innowacji i Nowych Technologii Enea Krzysztof Hajdrowski.

Dodał, że powinna być to technologia lub usługa nie stosowana dotąd w Polsce. Enea czeka na rozwiązania, które są innowacją na skalę światową, ale też na rozwiązania podobne do stosowanych za granicą, lecz nie funkcjonujące jeszcze w kraju.

„Mogą to być technologie związane z zagospodarowaniem odpadów po spalaniu węgla w kotle, ochroną środowiska, a nawet wykorzystaniem węgla. Wiemy doskonale, że węgiel może być paliwem przyszłości, ale pod warunkiem, że znajdziemy sposób na jego przetworzenie, aby stał się czystym paliwem" – wymienił Hajdrowski.

Enea do końca sierpnia czeka na pomysły. Spośród nich wybranych zostanie 10 innowacji, które oceni komisja konkursowa i wybierze jednego zwycięzcę.

Pieniądze na nagrodę pochodzą z kilku źródeł. Enea, Polski Instytut Badań i Rozwoju oraz fundusz GIZA Polish Ventures przekażą po 200 tys. zł w zamian za objęcie 10 proc. udziałów w spółce założonej przez zwycięski zespół. Dodatkowo projekt otrzyma bezzwrotne finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 400 tys. zł.

Enea należy do największych polskich przedsiębiorstw energetycznych. Grupa sprzedaje ponad 12 proc. energii wykorzystywanej w Polsce, a prawie 8 proc. krajowej produkcji pochodzi z jej elektrowni w Kozienicach. Należąca do spółki sieć dystrybucyjna oplata 20 proc. powierzchni kraju i dostarcza prąd mieszkańcom północno-zachodniej części kraju i ma ponad 2,4 mln klientów. Enea zatrudnia ok. 10 tys. pracowników.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?