Pierwsze miesiące przerobu potwierdzają, że walory ropy z PGNiG to przede wszystkim niska zawartość siarki oraz duża ilość lekkich frakcji benzynowych.

– Ropa ta pochodzi z polskich kopalń i cieszę się, że nasz partner – PGNiG – rozwija krajowe wydobycie i zaopatruje nas w lekką, wysokiej jakości niskosiarkową ropę, którą przerabiamy wraz z innymi gatunkami surowca, maksymalizując i optymalizując naszą produkcję – mówi Marek Sokołowski, wiceprezes oraz dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy Lotos.

– Wydobycie ropy naftowej w PGNiG od wielu lat pozostaje ważnym obszarem działalności spółki. Cieszymy się, że w obszarze handlu ropą pozyskaliśmy tak znaczącego klienta, jakim jest Grupa LOTOS oraz że surowiec przez nas produkowany jest przerabiany na instalacji rafinerii w Gdańsku – mówi Bartłomiej Korzeniewski, dyrektor Oddziału Obrotu Hurtowego PGNiG.

W 2013 r. Lotos i PGNiG podpisały 5-letnią umowę na dostawy ropy z krajowych kopalń PGNiG. Większość surowca pochodzi z największej w kraju kopalni Lubiatów. Dostawy będą realizowane w latach 2015 – 2019 z możliwością przedłużenia umowy na czas nieoznaczony.

Jednorazowo PGNiG dostarcza ok. 1,5 tys. ton, a zakontraktowana ilość ropy pozwala na organizację nadań kolejowych co drugi dzień. Zgodnie z umową rocznie Lotos ma otrzymywać ok. 275 tys. ton ropy naftowej.