Cuba-Petroleo (Cupet) wykona odwierty poszukiwawcze do 7 tys. metrów w szelfie do 3 tys. metrów głębokości w ramach umów o podziale wydobycia z wenezuelskim przedsiębiorstwem państwowym PDVSA i angolskim Sonangol. — Zaczniemy kampanię wierceń pod koniec 2016 r. albo na początku 2017 — poinformował szef działu poszukiwań złóż w Cupet, Osvaldo Lopez. — Zasadniczym celem nowej kampanii będą co najmniej dwa głębokie szyby, może trzy. Jeśli natrafimy na coś, to z pewnością będzie ich więcej.
Eksperci uważają, że miliardy baryłek ropy znajdują się pod dnem zatoki u północno-zachodnich wybrzeży Kuby, ale kolejne firmy, które prowadziły tam przez lata wiercenia, niczego na znalazły. Poszukiwania złóż utrudniało amerykańskie embargo handlowe, teraz dodatkową komplikacją stały się niskie ceny ropy. W ciągu ponad roku zmalały o połowę, a najnowsze prognozy zapowiadają dalszy spadek w 2016 r.
- Pracujemy z kilkoma firmami zainteresowanymi w zbadaniu rożnych możliwości, a cena ropy sprawiła, że te procesy przeciągają się nieco, bo firmy tną swe budżety — stwierdził wicedyrektor Cuba-Petroleo, Roberto Suarez. Dodał, że jego przedsiębiorstwo wybierze w najbliższych 4-5 miesiącach jedną z ofert na sejsmiczne poszukiwanie złóż od kilku firm, m.in. francuskiej CGG i norweskiej Spectrum.
Władze Kuby interesują się od dawna potencjałem przemysłu naftowego jako ewentualnym źródłem finansowania socjalistycznej rewolucji zwłaszcza po rozpadzie ZSRR. Wenezuela stała się dobroczyńcą tego kraju, zainteresowanie wzrosło od czasu dyplomatycznego otwarcia w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi, co stworzyło możliwość podjęcia poszukiwań przez filmy z USA.
Amerykańskie embargo nadal obowiązuje, ale na mocy decyzji prezydenta Baracka Obamy ze stycznia o złagodzeniu go Kuba zyskała dostęp do większej liczby szybów wiertniczych. Ponadto może używać produktów stanowiących 25 proc. amerykańskich komponentów wobec wcześniej 10 proc. Jeden znany na świecie szyb głębinowy spełnia próg 10 proc., Kubańczycy twierdzą, że znaleźli przynajmniej drugi z limitem 25 proc. wsadu z USA.