Polska-Litwa: wspólne zakupy gazu

W ciągu 8 lat chcemy podwoić wymianę z Litwą.

Publikacja: 14.12.2015 10:16

Polska-Litwa: wspólne zakupy gazu

Foto: Bloomberg

Poniedziałkowa wizyta wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego ma na celu rozpoczęcie pogłębione dialogu. Jego celem jest intensyfikacja współpracy gospodarczej obu krajów.

W czasie wizyty odbędzie się inauguracja otwarcia mostu elektroenergetycznego Polska-Litwą. Morawiecki pytany czy zależy nam bardziej na napływie tańszej energii ze Skandynawii czy na wiekszej ilości prądu z polskich elektrowni stwierdził, że zależy nam na obu tych rzeczach.

- To połączenie zwiększa bezpieczeństwo dostaw energii dla Litwy, Łotwy i Estonii. Będzie to dla nich swoisty wentyl bezpieczeństwa. Nam zależy na tym by dostawy rosyjskiego prądu, który nie jest obciążony kosztami CO2, nie zaburzała konkurencyjności naszej gospodarki - powiedział Morawiecki.

Ważny będzie też czynnik handlowy, czyli znalezienia partnerów zainteresowanych zakupem nadwyżek polskiego węgla. W tym kontekście Morawiecki wymienił Ukrainę, gdzie dostawy do elektrowni mogą być zagrożone ze względu na toczące się działania wojenne. Jednym z priorytetów będzie przy tym utrzymanie stabilnych i w miarę niskich cen energii w Polsce, które są ważne zarówno dla przemysłu jak i odbiorców indywidualnych.

Naszą energetykę jak zaznaczył trzeba traktować jako system naczyń połączonych z sektorem wydobywczym. - Musimy w nim prowadzić stałą restrukturyzację podnoszącą efektywność, ale bez gwałtownych ruchów i zamykania kopalń - dodał Morawiecki. Zaznaczył przy tym, że w najbliższym czasie wielu górników odejdzie na emerytury. W tych słowach widać ewolucję stanowiska Morawieckiego, który wcześniej mówił o możliwości wygaszania niektórych szyby.

W czasie wizyty rozmowy toczyć się będą także w temacie Nord Stream 2, budowy gazociągu Polska - Litwa w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wspólnych zakupów gazu przez terminal w Kłajpedzie i polski terminal LNG w Świnoujściu. -To nie będzie jednak alternatywa dla rozbudowy tego ostatniego. Nadal bardzo poważnie rozważamy zarówno zwiększenie jego pojemności jak i pracę nad opracowaniem wykonalności projekty drugiego terminala - zaznaczył Morawieckiego. Jego zdaniem bowiem zużycie błękitnego paliwa w Polsce będzie rosło.

Polska i Litwa mogą wspólnie negocjować zakupy gazu, by wzmocnić bezpieczeństwo także na tym rynku. Nasi sąsiedzi już w tej chwili prowadzą zakupy gazu LNG. Razem moglibyśmy kupować większe wolumeny i mieć niższe ceny gazu – mówił Morawiecki.

Przepustowość połączenia LitPol Link może być docelowo zwiększona z obecnych 500 MW do 1000 MW. W przyszłości mogą być też rozmowy o drugiej nitce mostu energetycznego. 

- Nie chcemy jednak, żeby te połączenia doprowadziły do jakiegoś uzależnienia od nadmiernego importu taniej, „brudnej” energii z Rosji czy Białorusi, gdzie jej produkcja nie jest obciążona kosztami polityki klimatycznej, w tym kosztami uprawnień do emisji CO2 - dodał wicepremier. Chodzi o to, by poprzez system litewski, który jest obecnie zsynchronizowany z rosyjskim nie wpływał do nas wytwarzany tam prąd.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji