Statoil wydobywa najdalej na północy

Koncerny Statoil i Eni rozpoczęły wydobycie ropy naftowej na najdalej na północ położonym polu naftowym.

Publikacja: 14.03.2016 10:13

Statoil wydobywa najdalej na północy

Foto: 123rf.com

Przedstawiciel Eni - międzynarodowego koncernu, którego współwłaścicielem jest włoski rząd - potwierdził, że wydobycie rozpoczęto w ostatni weekend.

Złoże nazwane "Goliat"  leży w norweskiej Arktyce - 85 km na północny-zachód od Hammerfest, na Morzu Barentsa  i jest najdalej położonym na północ, eksploatowanym złożem ropy naftowej. Dla Eni i Statoil uruchomienie wydobycia było "krokiem milowym" napisano w oświadczeniu obu firm.

Docelowo ze złoża będzie wydobywanych 100 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. Eni jest właścicielem 65 proc. udziałów w inwestycji. Norweski Statoil ma 35 proc. Początkowo wydobycie miało się rozpocząć w 2012 roku, ale w trakcie prac przygotowawczych okazało się, że koszty instalacji są o 50 proc. większe niż pierwotnie zakładano.

Koszty inwestycji to w sumie 5 mld euro. Inwestycja została tez opóźniona przez szczegółowe kontrole norweskich władz, które chciały mieć pewność, że zachowane zostały wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa.

Wydobycie odbywa się przez 22 odwierty - z czego 17 jest już w pełni gotowych. Eni zapewnia, że platforma jest wyposażona w najnowszą technologie pozwalająca zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosferu o 50 proc.

Według mediów "Goliat", w obliczu spadających cen ropy naftowej, nieprędko zacznie przynosić zyski. Jego opłacalność zacznie się dopiero kiedy ropa znów będzie po około 100 dolarów za baryłkę, teraz cena jest w okolicach 40 dolarów.

Złoże zawiera około 180 mln baryłek ropy.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku