Saudyjczycy szykują się do dramatycznej zmiany

Arabia Saudyjska planuje spektakularną zmianę strategii gospodarczej: w ciągu 20 najbliższych lat planuje stworzyć największy na świecie państwowy fundusz majątkowy i uniezależnić się od sprzedaży ropy naftowej.

Publikacja: 03.04.2016 20:51

Saudyjczycy szykują się do dramatycznej zmiany

Foto: 123rf.com

Obecnie największy państwowy fundusz posiadają Norwegowie (NBIM) i wynosi on 825 mld dolarów. Arabia Saudyjska ma zamiar stworzyć fundusz o wartości 2 bilonów dolarów - Public Investment Fund (PIF). Z takim potencjałem PIF będzie w stanie wykupić największe korporacje świata w całości: Apple Inc., Alphabet Inc., Microsoft Corp. i Berkshire Hathaway Inc.

O planach zwiększenia wartości PIF poinformował następca saudyjskiego tronu Mohammed bin Salman. Zapewnił też, że w ciągu najbliższych 20 lat saudyjska gospodarka całkowicie uniezależni się od wpływów z ropy naftowej.

Pierwsze duże pieniądze zasilające fundusz będą pochodzić z częściowej prywatyzacji saudyjskiego koncernu naftowego Saudi Aramco w 2017 lub 2018 roku. Na giełdę ma trafić niespełna 5 procent udziału w koncernie.

Po gwałtownym spadku cen ropy naftowej na światowych rynkach Arabia Saudyjska, najważniejszy członek OPEC, musiała poważnie zadłużyć się, by utrzymać budżet na dotychczasowym poziomie.

- Arabia saudyjska musi zdywersyfikować swoją gospodarkę, zreformować  ją i ożywić - uważa Paul Sullivan, wykładowcą na waszyngtońskim Uniwersytecie Georgetown. Jego zdaniem nie wystarczy tylko zainwestować poza biznesem naftowym.

Następca saudyjskiego tronu zapewnia, ze fundusz powstanie i będzie inwestował zarówno w kraju, jak i za granicą. Arabia Saudyjska chce też ściągnąć więcej zagranicznych inwestycji - do 2020 roku mają wzrosnąć do 50 procent - powiedział agencji Bloomberg sekretarz generalny PIF Yasir Alrumayyan.

Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach