Aktualizacja: 13.12.2016 14:41 Publikacja: 13.12.2016 13:28
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Forbes sporządził listę pięciu głównych klientów Rosneft. Obecnie na czele jest CNPC — China National United Oil Corporation z zakupami na poziomie 20,4 mln ton rocznie. Jednak jeżeli szwajcarski Glencore sfinalizuje transakcję zakupu (wraz z katarskim funduszem) 19,5 proc. akcji Rosneft, to dostanie też pięcioletni kontrakt, który wyniesie spółkę na pozycję drugiego klienta.
Kontrakt opiewa bowiem na dodatkowe 220 tys. baryłek ropy dziennie, czyli 10,9 mln ton rocznie. Jeżeli dodać do tego 9,3 mln ton, które rocznie importuje Glencore teraz u Rosneft, to wychodzi 20,2 mln t rocznie. Na trzecim miejscu jest PKN Orlen z 10 mln t importu rosyjskiej ropy a piątkę zamyka francuski Total - 9,1 mln ton.
Proces transformacji europejskiej energetyki jest złożony. Wymaga skoordynowanych działań na różnych płaszczyzna...
Agencja Rozwoju Przemysłu, Polimex Mostostal oraz Towarzystwo Finansowe Silesia przystępują do wspólnego projekt...
Zakup i montaż fotowoltaiki wymagają znacznych nakładów finansowych i choć to inwestycja na lata, to jednak nie...
Już 950 gmin, czyli ponad 38 proc., zgłosiło się do pełnienia zadań operatorów w programie „Czyste Powietrze”, i...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Od początku roku rośnie produkcja energii elektrycznej w Polsce o blisko 5 proc. Jednak, co ciekawe, spada krajo...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas