Marże na przerobie ropy nadal mogą być wysokie

Branża paliwowa powinna wypracowywać kolejne rekordowe zyski, m.in. za sprawą konkurencji na rynku i przeprowadzanych inwestycji.

Publikacja: 08.05.2017 19:51

Foto: Bloomberg

Marże osiągane przez paliwowe koncerny z naszego regionu były w kwietniu najwyższe w tym roku. W PKN Orlen marża rafineryjna wyniosła 7 USD na każdej baryłce przerobionej ropy, a petrochemiczna – 1008 euro na każdej tonie wytworzonych produktów. Ostatnio pierwsza z nich wyższy poziom osiągnęła we wrześniu 2015 r., a druga w styczniu 2016 r.

Również w Grupie Lotos kwietniowa marża rafineryjna była wyjątkowo wysoka, bo wyniosła 8,03 USD. Ostatnio wyższa była w listopadzie ubiegłego roku.

Wysokie marże rafineryjne i petrochemiczne notuje w tym roku MOL Group (węgierski MOL i słowacki Slovnaft). W kwietniu wyniosły odpowiednio 7,6 USD oraz 582,8 euro.

Kumulacja postojów

– W tym roku giełdowe koncerny paliwowe osiągają dobre marże i na dziś nie widzę przesłanek, aby miało się to szybko zmienić. Co więcej, szara strefa na polskim rynku paliw została na trwałe obniżona, co spowodowało m.in. wzrost popytu na olej napędowy o około 20 proc. – mówi Szymon Ożóg, analityk Haitong Banku.

Jego zdaniem dzięki temu zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos nie muszą już eksportować istotnych wolumenów paliw. Wcześniej wiązało się to dla nich z ponoszeniem wymiernych kosztów transportu. Teraz nie dość, że ich nie ponoszą, to jeszcze zwiększają zarobek o tzw. premię lądową (różnica między cenami obowiązującymi na międzynarodowych rynkach hurtowych a osiąganymi wewnątrz kraju). Pozytywny wpływ na europejskich producentów paliw mają też mniejsze niż początkowo przypuszczano inwestycje w instalacje rafineryjne dokonywane na świecie. Wreszcie w tym roku nastąpiła kumulacja postojów remontowych, które wcześniej były wstrzymywane, co dodatkowo ograniczyło podaż – twierdzi Ożóg.

Modernizacja instalacji

Dobre perspektywy dla firm z branży paliwowej w całym naszym regionie widzi również Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Wprawdzie jego zdaniem marże na poziomach odnotowanych w kwietniu raczej się nie utrzymają, ale nie będą też dużo niższe niż ostatnio odnotowywane.

– Oczekuję, że w tym roku marże rafineryjne ustabilizują się na poziomie 6,5 USD za baryłkę. Koncernom paliwowym niewątpliwe sprzyja sytuacja na rynku ropy, charakteryzująca się dużą konkurencją wśród dostawców tego surowca – twierdzi Prokopiuk. Z jednej strony powoduje ona, że firmy mogą kupować ropę naftową z upustami cenowymi w stosunku do jej giełdowego kursu, a z drugiej – mocno ogranicza ewentualne trwałe i wyraźne zwyżki cen w przyszłości.

Dodatkowo polskim rafineriom będzie sprzyjać dalsze ograniczenie szarej strefy na krajowym rynku paliw płynnych. Wreszcie trzeba zauważyć, że ostatnio spółki poczyniły istotne inwestycje modernizacyjne, które spowodowały znaczący wzrost efektywności instalacji rafineryjnych i petrochemicznych. – Szczególnie dużych zwyżek kursu oczekuję na akcjach Grupy Lotos, firmy, która dotychczas była niedoceniana przez ogół inwestorów. Dalszej poprawie jej wyników powinny sprzyjać zarówno realizowane inwestycje, jak i efekty ograniczenia szarej strefy paliwowej w Polsce – uważa Prokopiuk.

Mówiąc o branży paliwowej, należy zauważyć, że nie wszyscy analitycy są optymistycznie nastawieni do jej najbliższej przyszłości. Część uważa, że ubiegłoroczne wyniki będą trudne do powtórzenia, a wartość akcji poszczególnych spółek jest przeszacowana. Dla przykładu w ostatnich kilku tygodniach walory PKN Orlen zalecali sprzedawać Societe Generale, UBS i Trigon.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?