Zgodnie z prawem, drugi etap postępowania uruchamia się w sprawach szczególnie skomplikowanych.
Jak poinformował we wtorek UOKiK, w ocenie Urzędu w tej sprawie niezbędne jest m.in. przeprowadzenie analiz rynkowych. Dlatego zdecydowano się na przedłużenie terminu zakończenia postępowania i rozpoczęcie jego drugiego etapu. Krok ten nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana - zaznaczył Urząd. Zgodnie z prawem antymonopolowym, Prezes UOKiK może wyrazić zgodę - bezwarunkową lub warunkową - na dokonanie koncentracji, albo zakazać jej przeprowadzenia.
Ustawa przewiduje również, że postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca. W sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może trwać dłużej.
Wniosek o zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF wpłynął do UOKiK w czerwcu 2017 r. Jak podał Urząd, w ramach dalszego postępowania przeanalizuje i zweryfikuje dane przedstawione przez PGE. W tym celu przeprowadzi badanie rynku obejmujące głównych uczestników sektora energetycznego. Urząd wystąpi również do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie opinii w tej sprawie.
Transakcja obejmuje nabycie wszystkich akcji EDF w EDF Polska, która jest właścicielem Elektrowni Rybnik, elektrociepłowni w Krakowie, Gdańsku, Gdyni i Toruniu oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, a także nabycie wszystkich akcji EDF w ZEC Kogeneracja, która jest właścicielem czterech elektrociepłowni: Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.