Tanzania: Gigantyczna kara dla spółki górniczej

Rząd Tanzanii kazał zapłacić spółce górniczej Acacia Mining 190 mld dol. z tytułu nie zapłaconych podatków, odsetek i grzywien. To cztery razy więcej niż wynosi PKB tego afrykańskiego kraju.

Aktualizacja: 27.07.2017 14:55 Publikacja: 27.07.2017 14:42

Tanzania: Gigantyczna kara dla spółki górniczej

Foto: www.acaciamining.com

Akcje Acacia Mining (do 2014 r. posługiwała się nazwą African Barrick Gold i nadal jest własnością kanadyjskiego koncernu Barrick Gold) straciły w ciągu tygodnia 45 proc. na giełdzie w Londynie. Inwestorzy wyprzedawali je, gdyż firma ta dostała absurdalnie wysokie wezwanie do zapłacenia zaległych podatków. Władze Tanzanii, kraju w którym znajdują się główne kopalnie złota Acacia Mining, naliczyły spółce 40 mld dol. zaległych podatków oraz 150 mld dol. grzywien i odsetek za zwłokę w uregulowaniu rachunku z fiskusem. To łącznie suma około 70 razy większa od grzywny jaką ostatnio nałożyła Komisja Europejska na Google i dwa razy większa niż pięciu największych producentów złota na świecie zapłaciło podatków od 2000 r. To również więcej niż np. wynosi PKB Rumunii. Skąd wzięły się tak szokująco duże roszczenia? Spółka od lat wchodziła w różne spory z władzami Tanzanii. Zaostrzyły się one po tym jak w 2015 r. wybory prezydenckie wygrał John Magufuli, mający przydomek "Buldożer". Zdobył on władzę prowadząc kampanię wyborczą pod hasłami walki z korupcją. Jego administracja przeprowadziła audyt działalności koncernów górniczych i uznała, że Acacia Mining mocno zaniża swoje statystyki dotyczące eksportu złota i koncentratu tego kruszcu. W marcu rząd wprowadził więc zakaz eksportu koncentratu złota (co kosztuje Acacia Mining 1 mln dol. dziennie) i zażądał zapłaty podatków od surowca, który nielegalnie wyeksportowano.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Energetyka
Prąd nad Bałtykiem podrożał po synchronizacji z Unią. Powodów jest kilka
Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji