Joe Biden obiecuje drastyczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w USA

Biały Dom na kilka godzin przed rozpoczynającym się dziś szczytem klimatycznym ogłosił ambitne cele. Prezydent Joe Biden zobowiązuje się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w USA o 50 – 52 proc. do 2030 r.

 

Dziś rozpoczyna się organizowany przez prezydenta Joe Bidena dwudniowy międzynarodowy szczyt klimatyczny. Wydarzenie będzie prowadzone w formie zdalnej, a wśród 40 światowych przywódców, którzy wezmą udział w szycie jest również Andrzej Duda.

Joe Biden, prezydent USA/AFP

Przed rozpoczęciem wydarzenia, Joe Biden obiecał redukcję emisji gazów cieplarnianych przez USA o przynajmniej połowę do 2030 r. Cel dwukrotnie zwiększa wcześniejsze zobowiązanie tego kraju w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r., kiedy to administracja Obamy postanowiła obniżyć emisję o 26 – 28 proc. do 2025 r. Stany Zjednoczone nie są obecnie nawet w połowie drogi do osiągnięcia tego celu.

Plan jest bardzo ambitny, ale potwierdza, że prezydent USA uczynił walkę z kryzysem klimatycznym jednym z głównych priorytetów swojej administracji. Biden stwierdził, że rozwój oparty o odnawialne źródła energii będzie kluczowy na drodze do odbicia gospodarczego po pandemii koronawirusa.

Adobe Stock

Szczyt jest szansą dla Stanów Zjednoczonych na ponowne przyłączenie się do globalnych wysiłków na rzecz klimatu po tym, jak administracja Trumpa opuściła kraj z porozumienia paryskiego, wstrzymała wszystkie rządowe wysiłki na rzecz ograniczenia emisji i cofnęła ponad 100 przepisów środowiskowych, które ograniczały produkcję paliw kopalnych.

Prezydent Joe Biden zobowiązał się również do kontynuowania swojej obietnicy wyborczej dekarbonizacji krajowego sektora energetycznego do 2030 r. i wprowadzenia kraju na ścieżkę zerowej emisji netto do połowy wieku. W szczycie klimatycznym wezmą udział m.in. przedstawiciele z Chin i Indii i oczekuje się, że kraje te ogłoszą nowe zobowiązania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Saipem wybuduje bałtycki odcinek Baltic Pipe

Gaz-System podpisał z włoską firmą umowę na budowę morskiej części kluczowej inwestycji, mającej zapewnić ...

Rynek mocy służyć ma bezpieczeństwu i modernizacji

Zatwierdzone na początku lutego 2018 r. mechanizmy zdolności wytwórczych objęły niemal 280 mln obywateli ...

Orlen i Lotos zagrożone dalszą przeceną na giełdzie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Czas złapać wiatr od morza Na ...

Unimot chce współpracować z Chińczykami

Giełdowa spółka negocjuje z Star Charge warunki dystrybucji i produkcji ładowarek elektrycznych oraz uruchomieniu ...

Jarosław Malicki w zarządzie innogy Stoen

Z początkiem marca do zarządu innogy Stoen Operator dołączył Jarosław Malicki. Będzie on odpowiadał ...

Sankcje uderzą bezpośrednio w Gazprom

Po raz pierwszy Biały Dom wycelował swoje sankcje nie w podwykonawców rosyjskiego gazociągu, ale ...