Jak wypełnić węglową lukę?

W nadchodzących dekadach udział węgla w miksie będzie malał. Fot./shutterstock

W ciągu dekady z krajowego systemu elektroenergetycznego może wypaść co najmniej 10 GW mocy węglowych – szacuje Forum Energii. W tym czasie będziemy musieli wybierać między rozwojem OZE i bloków gazowych.

W 2030 r. ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce może być produkowanych z odnawialnych źródeł. To 10 lat wcześniej niż przewiduje przygotowany przez rząd dla Brukseli krajowy plan na rzecz energii i klimatu – wynika z najnowszego raportu Forum Energii, przygotowanego we współpracy z Instytutem Energetyki z Gdańska.

Według autorów raportu po 2025 r., kiedy skończy się wsparcie publiczne dla przestarzałych elektrowni spalających węgiel, spółki energetyczne będą chciały je wyłączyć. W ten sposób w ciągu dekady z krajowego systemu wypadnie co najmniej 10 GW mocy.

Elektrownia w Bełchatowie opalana węglem brunatnym to największy zespół wytwórczy energii elektrycznej w Polsce

– Polska będzie miała za parę lat duży problem ze zbilansowaniem systemu energetycznego. Presja na wyłączanie przynoszących straty jednostek węglowych będzie rosła, kolejne próby wsparcia ich pracy ze środków publicznych, zwłaszcza wobec kryzysu wywołanego pandemią, pogłębią tylko te problemy – twierdzi Joanna Maćkowiak – Pandera, prezes Forum Energii. Według niej, biorąc pod uwagę uwarunkowania finansowe, długość procesów inwestycyjnych oraz kwestie środowiskowe, żeby uzupełniać brakujące moce wytwórcze do 2030 r. możemy wybierać pomiędzy rozwojem OZE i energetyki gazowej. – Z naszych analiz wynika, że OZE to nie jest zielony kwiatek do kożucha polskiego systemu energetycznego, ale narzędzie do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i metoda na obniżenie hurtowych cen dla przemysłu – przekonuje Maćkowiak – Pandera.

Shutterstock

Forum Energii zakłada, że to OZE stanowić będą najważniejszy zasób w wypełnianiu luki wytwórczej. Z raportu wynika, że fotowoltaika i energetyka wiatrowa za 10 lat mogą pokryć do 33 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Natomiast udział wszystkich zielonych mocy może sięgnąć nawet 44 proc. W tym czasie inwestycje w OZE pochłoną 136 – 168 mld zł.

Autorzy raportu wskazują, że gaz stanowić będzie tylko funkcję uzupełniającą. Szacują, że dla bezpieczeństwa systemu do 2030 r. potrzebujemy ok. 3 GW z nowych bloków gazowych.- Przy czym udział tego ostatniego gigawata w pokryciu zapotrzebowania na moc będzie miał charakter ultraszczytowy. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie on pracował średnio przez kilkadziesiąt godzin w roku – twierdzi Bogdan Czarnecki z Instytutu Energetycznego w Gdańsku.

W tum roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych przekroczy 1000 MW. Przedsiębiorcy przestraszyli się gwałtownego wzrostu cen energii spowodowanego wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 i postawili na autogenerację energii. Eksperci wskazują, że 1 GW mocy w PV to niewiele w porównaniu z innymi krajami regionu
Shutterstock

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom idzie w zaparte

Rosyjski koncern ogłosił przetargi na układanie gazociągu Nord Stream-2 w wodach u brzegów Niemiec ...

Nowy OPEC u drzwi

Czy OPEC+ przekształci się w nowy, większy i potężniejszy kartel eksporterów ropy? Tak. Jeżeli ...

PGE nie podniesie cen klientom EDF

Spółka PGE, która w piątek zawarła warunkową umowę na zakup od francuskiego EDF ośmiu ...

Będą podwyżki energii w 2017 roku

Do połowy grudnia poznamy nowe stawki na przesył i sprzedaż prądu. Część dostawców chce ...

Azerski gaz niedługo dotrze do Unii Europejskiej; Rosja próbuje go blokować

Uzależniona od rosyjskiego gazu Unia Europejska już wkrótce zyska nowe źródło dostaw tego surowca ...

Koronawirus namieszał na światowym rynku węgla

Największe zawirowania odczuwają producenci czarnego paliwa w Azji i w Ameryce. W Polsce rosną ...