Egipt zatwierdził atomowe kontrakty z Rosją

123rf.com

Kair parafował cztery kontrakty z Moskwą na budowę pierwszej w kraju elektrowni atomowej.

Egipski rząd poinformował dziś, że parafował pakiet czterech kontraktów na budowę elektrowni atomowej ed-Dabaa.

„Negocjacje z rosyjską stroną zostały zakończone, tak jeżeli chodzi o stronę techniczną, administracyjną jak i finansową inwestycji. Osiągnęliśmy pełne porozumienie we wszystkich punktach czterech kontraktów dotyczących budowy elektrowni. Zostały one przez nas parafowane” – poinformował Muhammed Shaker minister energii Egiptu, cytowany przez agencję Prime.

Shaker dodał, że do końca roku odbędzie się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę. Wykonawcą jest rosyjski gigant branży atomowej – Rosatom.

W 2015 r Rosja złożyła Egiptowi ofertę budowy „kompleksowej infrastruktury atomowej” na bazie elektrowni jądrowej z rosyjską technologią. Strona egipska ją przyjęła i strony podpisały wtedy wstępne porozumienie.

Dziś wiadomo, że elektrownia będzie miała cztery reaktory o łącznej mocy 1,2 GW. Zana jest też lokalizacja – osada Dabaa na zachód od Aleksandrii nad Morzem Śródziemnym. Lokalizacja została potwierdzona ekspertyzą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), którzy uznali ją za odpowiednią do tego typu inwestycji. Strona rosyjska sfinansuje inwestycję udzielając Egiptowi preferencyjnego kredytu na 25 mld dol.

Taką metodę, Rosjanie zastosowali już w innych krajach m.in. na Białorusi i w Turcji czyli sfinansowania budowy w zamian za późniejszą sprzedaż prądu i długoletnie zarządzanie. W takim pakiecie jest też zazwyczaj odbiór odpadów i dostarczanie paliwa, serwis oraz ewentualne inne inwestycje np. zakłady wzbogacania uranu czy na potrzeby medyczne, które Rosjanie zbudowali w Iranie.

Rosatom buduje obecnie elektrownie w Chinach, Indiach i na Białorusi. W Państwie Środka gdzie Rosjanie stawiają pierwszą elektrownię jądrową oraz zakłady wzbogacania uranu, liczą na przedłużenie dotychczasowej współpracy i nowe kontrakty. Chińskie zapotrzebowanie na energię jest największe na świecie, a według prognoz wzrośnie o 35 proc do 2040 r.

Rosatom wygrał też w 2014 r przetarg na rozbudowę siłowni w Finlandii oraz czeskiego Temelina i na Węgrzech (Pars). Koncern to dziś światowy lider we wzbogacaniu uranu. Dysponuje drugimi na świecie zasobami uranu (632 tys. ton). Według własnych danych należy do niego 40 proc.

Kair liczy, że elektrownia ed-Dabaa rozpocznie pracę w 2024 r.

Mogą Ci się również spodobać

Miliony funtów za bezczynność wiatraków

National Grid, spółka zajmująca się w Wielkiej Brytanii dystrybucją energii elektrycznej, zapłaciła 5.5 mln ...

Enea prawie 400 mln zł pod kreską w 2015 r.

Po czterech kwartałach 2015 r. grupa zanotowała 398,9 mln zł skonsolidowanej straty netto. Na ...

Odcinek Wschodni rurociągu „Przyjaźń” gotowy

PERN zakończył budowę trzeciej nitki Odcinka Wschodniego rurociągu „Przyjaźń” biegnącego na trasie o długości ...

Przepis na apokalipsę

W piątkowym wydaniu, 5 kwietnia 2019 r., „Rzeczypospolitej” ukazał się artykuł „Dlaczego mamy umierać ...

Unia połknęła więcej gazu

W minionym roku kraje Unii kupiły za granicą łącznie o 10 proc. gazu więcej ...

Shell odpowie przed holenderskim sądem

Koncern energetyczny Shell odpowie przed holenderskim sadem za katastrofę ekologiczną w Nigerii. Sędzia Hans ...