Iran dostanie uran z Rosji

123rf.com

Dostawa 130 ton naturalnego uranu z Rosji ma zrekompensować Teheranowi eksport ciężkiej wody.

Jak dowiedziała się agencji AP, transakcja miała zostać uzgodniona z USA i pozostałym krajami  tzw. „szóstki” (Chiny, Francja, Niemcy, Wielka Brytania) a także uzyskać zgodę Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Agencja przypomina, że w pierwszej połowie 2015 r Iran otrzymał podobną partię naturalnego surowca z Rosji w zamian za wzbogacony uran, który znajdował się z posiadaniu władz irańskich. Jest to zgodne z porozumieniem z 14 lipca 2015 r dotyczącego uregulowania wieloletnich problemów z irańskim atomem. Wtedy to sześć państw (G6) i Iran uzgodniły harmonogram działań, których wykonanie mało uniemożliwić budowę irańskiej bomby atomowej i zdjąć z Iranu wprowadzone w 2012 r sankcje gospodarcze i finansowe.

Umowa weszła w życie 16 stycznia 2016 r. Zgodnie z nią Teheran może wykorzystywać ciężką wodę w zmodyfikowanym reaktorze w Akrze, ale wszystkie odpady tej wody i wzbogacanego uranu, jest zobowiązany sprzedać (wymienić) za granicę.

W 2015 r Rosjanie z koncernu Rosatom wywieźli w Iranu pierwsze ok. 40 ton wzbogaconego uranu. Rosjanie podali, że uran mała różny stopień wzbogacenia, ale nie wyższy niż 20 proc. (do celów wojskowych potrzeba uranu wzbogaconego w ponad 90 proc.).

Uranowy gruz ma swoją wartość. Uncja U308 kosztuje ok. 36 dolarów; cena jednego kilograma to 1263 dol. a 40 ton – powyżej 50,5 mln dol. Główną pracę przy wzbogaceniu uranu wykonali Irańczycy którzy od kilku lat mają elektrownię jądrową w Buszerze wybudowaną przez rosyjski Rosatom.

Według oceny Światowej Asocjacji Nuklearnej (WNA) wydobycie uranu na świecie w 2014 r wyniosło 56,22 tony – 85 proc. zapotrzebowania światowych elektrowni jądrowych. Tym samym 40 ton z Iranu to 71 proc. wydobycia w 2014 r. W 2015 r zapotrzebowanie na uran znacząco wzrosło. Elektrownie wykorzystały 68,9 ton. Podobne w minionym roku.

Mogą Ci się również spodobać

Chiny: w poszukiwaniu zaginionego gazu

Choć Chiny mają gigantyczne zasoby gazu łupkowego, to szukają tańszych źródeł zaspokojenia rosnącego popytu. ...

Porazi nas drogi prąd

Rosnące ceny energii wyhamują inwestycje i uderzą w zbiorowy transport. Przewoźnicy kolejowi będą podnosić ...

Orlen złożył do KE formalny wniosek o przejęcie Lotosu

W dokumentacji określono założenia przyszłej transakcji oraz opisano działalność stron i przedstawiono argumentację dotyczącą ...

JSW traci mocno na wartości

Przedstawiciele JSW zapewniali, że sytuacja ArcelorMittal Poland nie wypłynie znacząco na działalność firmy. Inwestorzy ...

Waste management: time for radical change

The new waste management system should include extended producer responsibility. According to the well-known ...

Łukoil reglamentuje paliwo na Białorusi

Rosyjski koncern wprowadził limity na zakup paliw na swoich stacjach na Białorusi. Powodem są ...