Iran dostanie uran z Rosji

123rf.com

Dostawa 130 ton naturalnego uranu z Rosji ma zrekompensować Teheranowi eksport ciężkiej wody.

Jak dowiedziała się agencji AP, transakcja miała zostać uzgodniona z USA i pozostałym krajami  tzw. „szóstki” (Chiny, Francja, Niemcy, Wielka Brytania) a także uzyskać zgodę Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Agencja przypomina, że w pierwszej połowie 2015 r Iran otrzymał podobną partię naturalnego surowca z Rosji w zamian za wzbogacony uran, który znajdował się z posiadaniu władz irańskich. Jest to zgodne z porozumieniem z 14 lipca 2015 r dotyczącego uregulowania wieloletnich problemów z irańskim atomem. Wtedy to sześć państw (G6) i Iran uzgodniły harmonogram działań, których wykonanie mało uniemożliwić budowę irańskiej bomby atomowej i zdjąć z Iranu wprowadzone w 2012 r sankcje gospodarcze i finansowe.

Umowa weszła w życie 16 stycznia 2016 r. Zgodnie z nią Teheran może wykorzystywać ciężką wodę w zmodyfikowanym reaktorze w Akrze, ale wszystkie odpady tej wody i wzbogacanego uranu, jest zobowiązany sprzedać (wymienić) za granicę.

W 2015 r Rosjanie z koncernu Rosatom wywieźli w Iranu pierwsze ok. 40 ton wzbogaconego uranu. Rosjanie podali, że uran mała różny stopień wzbogacenia, ale nie wyższy niż 20 proc. (do celów wojskowych potrzeba uranu wzbogaconego w ponad 90 proc.).

Uranowy gruz ma swoją wartość. Uncja U308 kosztuje ok. 36 dolarów; cena jednego kilograma to 1263 dol. a 40 ton – powyżej 50,5 mln dol. Główną pracę przy wzbogaceniu uranu wykonali Irańczycy którzy od kilku lat mają elektrownię jądrową w Buszerze wybudowaną przez rosyjski Rosatom.

Według oceny Światowej Asocjacji Nuklearnej (WNA) wydobycie uranu na świecie w 2014 r wyniosło 56,22 tony – 85 proc. zapotrzebowania światowych elektrowni jądrowych. Tym samym 40 ton z Iranu to 71 proc. wydobycia w 2014 r. W 2015 r zapotrzebowanie na uran znacząco wzrosło. Elektrownie wykorzystały 68,9 ton. Podobne w minionym roku.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG szuka możliwości zwiększenia wydobycia gazu

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Konieczna jest zmiana modeli biznesowych Konsument ...

Lech Kaczyński patronem gazoportu

Terminal LNG w Świnoujściu otrzymał dziś, w dniu urodzin Lecha Kaczyńskiego, imię tragicznie zmarłego ...

Engie może kupić sieć gazociągów TAG w Brazylii

Federacyjny Sąd Najwyższy Brazylii uznał, że prywatyzacje przedsiębiorstw publicznych nie wymagają zgody parlamentu. Ta ...

Budowa dwóch bloków w Opolu wpada w poślizg

PGE GiEK, czyli największa spóła Polskiej Grupy Energetycznej, otrzymała od generalnego wykonawcy propozycje przesunięcia ...

W co gra Bułgaria?

Kraj, od którego zaczęły się kłopoty Gazpromu z gazociągiem South Stream, zakończone przerwaniem inwestycji, ...