Iran dostanie uran z Rosji

123rf.com

Dostawa 130 ton naturalnego uranu z Rosji ma zrekompensować Teheranowi eksport ciężkiej wody.

Jak dowiedziała się agencji AP, transakcja miała zostać uzgodniona z USA i pozostałym krajami  tzw. „szóstki” (Chiny, Francja, Niemcy, Wielka Brytania) a także uzyskać zgodę Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Agencja przypomina, że w pierwszej połowie 2015 r Iran otrzymał podobną partię naturalnego surowca z Rosji w zamian za wzbogacony uran, który znajdował się z posiadaniu władz irańskich. Jest to zgodne z porozumieniem z 14 lipca 2015 r dotyczącego uregulowania wieloletnich problemów z irańskim atomem. Wtedy to sześć państw (G6) i Iran uzgodniły harmonogram działań, których wykonanie mało uniemożliwić budowę irańskiej bomby atomowej i zdjąć z Iranu wprowadzone w 2012 r sankcje gospodarcze i finansowe.

Umowa weszła w życie 16 stycznia 2016 r. Zgodnie z nią Teheran może wykorzystywać ciężką wodę w zmodyfikowanym reaktorze w Akrze, ale wszystkie odpady tej wody i wzbogacanego uranu, jest zobowiązany sprzedać (wymienić) za granicę.

W 2015 r Rosjanie z koncernu Rosatom wywieźli w Iranu pierwsze ok. 40 ton wzbogaconego uranu. Rosjanie podali, że uran mała różny stopień wzbogacenia, ale nie wyższy niż 20 proc. (do celów wojskowych potrzeba uranu wzbogaconego w ponad 90 proc.).

Uranowy gruz ma swoją wartość. Uncja U308 kosztuje ok. 36 dolarów; cena jednego kilograma to 1263 dol. a 40 ton – powyżej 50,5 mln dol. Główną pracę przy wzbogaceniu uranu wykonali Irańczycy którzy od kilku lat mają elektrownię jądrową w Buszerze wybudowaną przez rosyjski Rosatom.

Według oceny Światowej Asocjacji Nuklearnej (WNA) wydobycie uranu na świecie w 2014 r wyniosło 56,22 tony – 85 proc. zapotrzebowania światowych elektrowni jądrowych. Tym samym 40 ton z Iranu to 71 proc. wydobycia w 2014 r. W 2015 r zapotrzebowanie na uran znacząco wzrosło. Elektrownie wykorzystały 68,9 ton. Podobne w minionym roku.

Mogą Ci się również spodobać

Shell żegna Morze Północne

Holendersko-brytyjski koncern sfinalizował sprzedaż swoich aktywów na Morzu Północnym. Otrzymał za nie 3,8 mld ...

Irak odmraża produkcję ropy naftowej

Pierwszy członek OPEC wyłamał się z porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy. Bagdad zwiększy produkcję ...

Więcej uranu z Rosji

Ruszyło wydobycie z nowego wielkiego złoża uranu w Rosji. Zalega w nim 4577 ton ...

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Coraz częściej słyszymy o zaletach korzystania z OZE, czyli z odnawialnych źródeł energii. Od ...

Tauron zainwestuje 1 mld zł w obszarze wydobycia węgla

W ciągu najbliższych czterech lat grupa Tauron wyda ok. 1 mld zł na inwestycje ...

Serinus zrestrukturyzował dług

Spółka prowadząca działalność poszukiwawczo-wydobywczą w zakresie ropy i gazu na ternie Tunezji i Rumunii ...