Bruksela nie chce rosyjskiej atomówki w Turcji

Nuclear Power Plant/Bloomberg

Unia Europejska chce zatrzymać budowaną przez Rosjan elektrownię atomową w Turcji. Nad rezolucją w tej sprawie będzie głosował Parlament Europejski.

„Parlament Europejski wzywa rząd Turcji do zatrzymania wprowadzania w życie planów budowy atomowej elektrowni Akkuiu” – głosi jeden z punktów rezolucji dotyczącej szeregu spraw tureckich, która będzie tematem posiedzenia PE w środę 13 marca, informuje agencja Prime. Parlament chce, by Ankara chociażby przeprowadziła konsultacje z rządami sąsiednich państw unijnych – Grecji i Cypru w związku z „dalszymi działaniami w ramach projektu Akkuiu”.
Budowa elektrowni ruszyła w kwietniu 2018 r. Kontrakt realizuje rosyjski gigant atomowy Rosatom. Już w 2017 r Bruksela apelowała do Ankary o rezygnację z tego projektu. W Unii szczególne obawy wzbudza fakt, że Rosjanie nie tylko zbudują i sfinansują elektrownię, ale też będą nią zarządzać i zarabiać.

Kontrakt na budowę Akkuiu Rosja i Turcja podpisały w 2010 r. Zgodnie z umową międzypaństwową nie mniej niż 51 proc. akcji elektrowni będzie należało do firm z Rosji, a 49 proc. – może zostać sprzedane inwestorom zewnętrznym. Według umowy Rosjanie mają postawić obiekt pod klucz i go sfinansować. W zamian przez 25 lat będą właścicielami, tak by zwracać sobie zainwestowane 22 mld dol., w postaci zysków ze sprzedaży prądu (model biznesowy „build-own-operate” czyli buduj-władaj-ekspluatuj).

Taka konstrukcja umowy od początku budziła w Turcji wiele sprzeciwów. Eksperci zwracali uwagę, że może to oznaczać utratę kontroli nad cenami energii oraz kontroli nad jej produkcją. Turecka opozycja podnosił, że w umowie została zapisana cena prądu z elektrowni: 12,35 centa za kWh. Biorąc pod uwagę, że chodzi o okres ćwierci wieku, jest to cena zawyżona.Moskwa chciała inwestycję sfinansować pieniędzmi rosyjskich podatników – z Funduszu Narodowego Dobrobytu. Pierwsza transza – 3 mld dol. została zarezerwowana na 2016 r, z czego 400 mln dol. Rosatom już wydał. Inwestycja zawisła na włosku po zestrzeleniu przez Turków jesienią 2016 r rosyjskiego myśliwca. Projekt został zawieszony. Teraz, podobnie ja gazociąg Turecki Potok, jest realizowany. Elektrownia na być gotowa w 2023 r. Akkuiu będzie zaspokajać 10 proc. zapotrzebowania Turcji na prąd. Władze tureckie podkreślają, że będzie to czysta, nieszkodząca środowisku produkcja.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jaworzno na trasie akcji edukacyjnej PKEE

Przez ostatnie 15 lat energetyka znacząco ograniczyła emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Mimo to nadal ...

Wenezuelskie pompy stają

Państwowy koncern naftowy Wenezueli w czerwcu nie wywiąże się z kontraktów na dostawy ropy ...

Targi to nie tylko stoiska, ale także spotkania i konferencje

Energia, ekologia i biznes spotkały się w Kielcach

Ok. 200 wystawców z branż energetycznej i komunalnej oraz ponad 6 tys. specjalistów i ...

Serinus zmniejszył straty

Mimo dużego spadku wydobycia ropy w Tunezji, grupie udało się w ubiegłym roku ograniczyć ...

Gazprom zaatakuje na Bałtyku

Rosjanie zbudują nad Bałtykiem gigantyczny kompleks do przerobu gazu. Koszt projektu to około 20 ...

Kras: Elektromobilna rewolucja w transporcie miejskim w 2020 r.

W Warszawie w przyszłym roku pojawi się 130 szybko ładowanych autobusów, które dostarczy Solaris. ...