Polska za szóstym miejscu pod względem ceny prądu. Najdrożej jest na Ukrainie (o 1/3 więcej niż średnia cena w Unii). Traciły paliwa kopalne a zyskiwały OZE – wynika z kwartalnego raportu o unijnym rynku energii.
„W pierwszym kwartale nastąpiły dramatyczne zmiany w strukturze koszyka mocy 27 krajów UE. Paliwa kopalne zostały złapane w ostrzejszy ruch spadającego popytu i rosnących odnawialnych źródeł energii. Największą presję odczuła produkcja węgla kamiennego, spadając o 30 proc. rok do roku (-38 TWh). Gaz nie był w stanie zarabiać na upadku węgla i również poniósł straty (-3 TWh).

Dzięki odzyskowi energii wodnej i rekordowo dużej generacji wiatrowej, odnawialne źródła energii zanotowały bardzo udany kwartał, zwiększając się o 38 TWh rok do roku i osiągając 40 proc. udział w miksie energetycznym, co jest ich najwyższym kwartałem do tej pory.
Zmniejszający się popyt i najniższe ceny hurtowe nie oszczędził nawet energii jądrowej. Reaktory w Szwecji, Francji i innych krajach musiały zostać wyłączone lub znacznie spowolnione. Podsumowując, generatory odnawialne były najmniej dotknięte kryzysem i wyszły z niego stosunkowo bez szwanku.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.