Polski prąd jednym z najdroższych w Europie.

Adobe Stock

Polska za szóstym miejscu pod względem ceny prądu. Najdrożej jest na Ukrainie (o 1/3 więcej niż średnia cena w Unii). Traciły paliwa kopalne a zyskiwały OZE – wynika z kwartalnego raportu o unijnym rynku energii.

„W pierwszym kwartale nastąpiły dramatyczne zmiany w strukturze koszyka mocy 27 krajów UE. Paliwa kopalne zostały złapane w ostrzejszy ruch spadającego popytu i rosnących odnawialnych źródeł energii. Największą presję odczuła produkcja węgla kamiennego, spadając o 30 proc. rok do roku (-38 TWh). Gaz nie był w stanie zarabiać na upadku węgla i również poniósł straty (-3 TWh).

Bloomberg

Dzięki odzyskowi energii wodnej i rekordowo dużej generacji wiatrowej, odnawialne źródła energii zanotowały bardzo udany kwartał, zwiększając się o 38 TWh rok do roku i osiągając 40 proc. udział w miksie energetycznym, co jest ich najwyższym kwartałem do tej pory.

Zmniejszający się popyt i najniższe ceny hurtowe nie oszczędził nawet energii jądrowej. Reaktory w Szwecji, Francji i innych krajach musiały zostać wyłączone lub znacznie spowolnione. Podsumowując, generatory odnawialne były najmniej dotknięte kryzysem i wyszły z niego stosunkowo bez szwanku.

Adobe Stock

Mogą Ci się również spodobać

URE wzywa firmy energetyczne do korekty wniosków taryfowych

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał przedsiębiorstwa energetyczne do wyjaśnień i korekty złożonych wniosków taryfowych. ...

Gazprom zapożyczy się na dobre

W tym roku rosyjski koncern chce pożyczyć za granicą 6 miliardów euro. Na co ...

Wenezuela: zdewastowany sektor naftowy

Na przywrócenie pełnej wydajności wenezuelskiego sektora naftowego potrzeba astronomicznych nakładów ocenianych na  200-250 mld ...

Podatnicy niemieccy zapłacą za Nord Stream-2

Niemcy zaczynają liczyć, ile tak naprawdę będzie ich kosztował rosyjski gazociąg. Dodatkowy koszt to ...

Blisko 2 mld zł na poprawę sieci Tauronu w tym roku

Tauron dystrybucja wyda w tym roku ok. 1,8 mld zł na rozwój i modernizację ...

Dodatkowe negawaty z PGG dla Energi

Zależna od Energi spółka Enspirion podpisała z Polską Grupą Górniczą umowę o świadczenie usługi ...