Zgodnie z nowymi unijnymi przepisami w zakresie efektywności energetycznej, przedsiębiorstwa, których średni wolumen zużytej energii w ciągu ostatnich trzech lat przekroczył 2 778 MWh będą zobowiązane do przeprowadzenia audytu energetycznego. Natomiast przedsiębiorcy zużywający powyżej 23 611 MWh średniorocznie w okresie ostatnich trzech lat, będą zobowiązani do posiadania i utrzymania Systemu Zarządzania Energią.
Nowe przepisy obejmują wszelkie rodzaje energii, co oznacza, że przedsiębiorstwa będą zobowiązane do oceny swojego zużycia energii zarówno elektrycznej, cieplnej oraz zakumulowanej w pozostałych nośnikach w tym w transporcie.
Czytaj więcej
Firma Vestas we współpracy z ArcelorMittal zrealizuje pierwszą dostawę stali na potrzeby morskiej farmy wiatrowej zbudowanej przez Baltic Power w Polsce. To projekt należący do Orlenu. Mimo hut w Polsce, stal będzie pochodzić z importu.
- Poprawa efektywności energetycznej przekłada się realnie na niższe koszty prowadzenia działalności, co pozwala firmie stać się bardziej konkurencyjną. Firma efektywna energetycznie jest też mniej emisyjna i tym samym ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne – mówi Tomasz Lender, wiceprezes Tauron Sprzedaż.
Audyt energetyczny to inaczej przegląd i ocena bieżącego zużycia energii w firmie. - Audyt energetyczny powinien być pierwszym krokiem w kierunku efektywnego zużycia energii przez każdą firmę - podkreśla Tomasz Lender.