Reklama
Rozwiń

Enea czeka na ofertę rządu za swoje elektrownie na węgiel

Notowania na giełdzie wskazują na spadki cen energii oraz węgla. Można się spodziewać, że taryfy mogą być niższe. O dalszym mrożeniu cen prądu decyduje rząd – mówi prezes Enei Paweł Majewski

Publikacja: 01.07.2023 08:29

Prezes Enei Paweł Majewski

Prezes Enei Paweł Majewski

Foto: fot. Bartek Syta/mpr

Regulacje mrożące ceny energii, likwidujące obowiązek sprzedaży całej energii poprzez giełdę, opłaty, rekompensaty – to obecny krajobraz rynku energii w Polsce. Czy pana zdaniem, biorąc pod uwagę te wszystkie zmiany w prawie, mamy w naszym kraju jeszcze konkurencyjny rynek energii?

Z całą pewnością nadal mamy do czynienia z konkurencyjnym rynkiem energii, a obrót funkcjonuje dobrze. Cena energii jest rynkowa. Nadal możemy kupować ją wedle różnych produktów: rocznych, kwartalnych czy spotowych. Rzeczywiście jednak ingerencja w mechanizmy rynkowe w ubiegłym roku, poprzez mrożenie cen, przełożyła się na sporą niepewność dla spółek energetycznych. Działo się to jednak przede wszystkim w interesie odbiorców. Spółki energetyczne są spółkami handlowymi, więc z naszego punktu widzenia utrzymywanie cen na odpowiednim poziomie jest również w naszym interesie. To naturalne, że dla sprzedawcy ważne jest, aby klient był wypłacalny i żeby było go stać na opłacanie rachunków. Dlatego postrzegamy procesy związane z mrożeniem cen energii pozytywnie. Podobnie jak to, że rząd zadbał o najsłabszych uczestników rynku. Gdyby to nie nastąpiło, mielibyśmy eskalację kryzysu energetycznego. Zatem to spółki energetyczne wzięły na swoje barki ciężar finansowy związany z mrożeniem cen energii. Jednocześnie zapewniły w ten sposób bezpieczne funkcjonowanie rynku.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Energetyka Zawodowa
OZE pokonało węgiel w czerwcu? Wyjaśniamy różnice w danych
Energetyka Zawodowa
Do dużej transakcji między spółkami Skarbu Państwa i Zygmunta Solorza nie dojdzie
Energetyka Zawodowa
PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK
Energetyka Zawodowa
Jakie wnioski z hiszpańskiego blackoutu
Energetyka Zawodowa
Mrożenie cen energii razem z wiatrakami. Rząd znalazł sposób na prezydenta?