Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.07.2025 14:08 Publikacja: 01.07.2023 08:29
Prezes Enei Paweł Majewski
Foto: fot. Bartek Syta/mpr
Regulacje mrożące ceny energii, likwidujące obowiązek sprzedaży całej energii poprzez giełdę, opłaty, rekompensaty – to obecny krajobraz rynku energii w Polsce. Czy pana zdaniem, biorąc pod uwagę te wszystkie zmiany w prawie, mamy w naszym kraju jeszcze konkurencyjny rynek energii?
Z całą pewnością nadal mamy do czynienia z konkurencyjnym rynkiem energii, a obrót funkcjonuje dobrze. Cena energii jest rynkowa. Nadal możemy kupować ją wedle różnych produktów: rocznych, kwartalnych czy spotowych. Rzeczywiście jednak ingerencja w mechanizmy rynkowe w ubiegłym roku, poprzez mrożenie cen, przełożyła się na sporą niepewność dla spółek energetycznych. Działo się to jednak przede wszystkim w interesie odbiorców. Spółki energetyczne są spółkami handlowymi, więc z naszego punktu widzenia utrzymywanie cen na odpowiednim poziomie jest również w naszym interesie. To naturalne, że dla sprzedawcy ważne jest, aby klient był wypłacalny i żeby było go stać na opłacanie rachunków. Dlatego postrzegamy procesy związane z mrożeniem cen energii pozytywnie. Podobnie jak to, że rząd zadbał o najsłabszych uczestników rynku. Gdyby to nie nastąpiło, mielibyśmy eskalację kryzysu energetycznego. Zatem to spółki energetyczne wzięły na swoje barki ciężar finansowy związany z mrożeniem cen energii. Jednocześnie zapewniły w ten sposób bezpieczne funkcjonowanie rynku.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Udział odnawialnych źródeł energii w produkcji prądu w czerwcu niemal zrównał się z węglem. Dane produkcyjne róż...
PGE i ZE PAK zakończyły negocjacje w sprawie potencjalnego nabycia przez PGE udziałów w firmie PAK CCGT (realizu...
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zaku...
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackoutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycz...
Rząd chce wprowadzić do procedowanego projektu ustawy wiatrakowej poprawkę o mrożeniu cen energii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas