Według nieoficjalnych informacji Polityki Insight, Orlen i Synthos jeszcze w czerwcu podpiszą porozumienie, na mocy którego Orlen przejmie prawdopodobnie połowę udziałów w spółce Synthos Green Energy, która zajmuje się rozwojem nowoczesnej energetyki.
Czytaj także: Synthos nie rezygnuje z małego atomu
Jak informowaliśmy już na naszych łamach, należąca do biznesmena Michała Sołowowa chemiczna grupa Synthos już na początku 2019 r., jako pierwsza prywatna firma na świecie, rozpoczęła rozmowy z amerykańskim GE Hitachi Nuclear Energy w sprawie budowy elektrowni jądrowej na bazie małych reaktorów w Polsce. Spółka pod koniec 2020 r. rozpoczęła w tej sprawie dialog regulacyjny z Państwową Agencją Atomistyki. Na początek przedstawiła Agencji propozycję zakresu opinii ogólnej w sprawie rozwiązań organizacyjno – technicznych małego reaktora BWRX – 300. To pierwszy krok w rozpoczęciu procedury poprzedzającej proces regulacyjny dotyczący planowanej budowy elektrowni atomowej w Polsce.
Według Michała Sołowowa olbrzymie bloki jądrowe, które mogą być realizowane i finansowane wyłącznie przez państwo i to z różnym skutkiem, to już historia. – Nikt już w ten sposób nie będzie zarządzał energetyką. Przyszłością są małe reaktory SMR. Pozwalają na prowadzenie szybkiego procesu inwestycyjnego, współpracę państw z prywatnymi inwestorami i na lokowanie takich elektrowni w pobliżu konsumenta. Gracze na całym świecie stawiają właśnie na ten kierunek, na przykład dla Amerykanów jest to bezdyskusyjne – przekonywał biznesmen w ostatnim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.