Rada uzasadniła swą decyzję koniecznością „przystąpienia do nowego etapu przekształceń i pogłębienia zaczętej strategii, aby Engie stała się liderem okresu przemian energetycznych i klimatycznych. Po procesie podejmowania decyzji opartym na szczegółowej ocenie jej kadencji rada doszła do wniosku, że dalszy rozwój strategii grupy wymaga nowego kierownictwa. Rada postanowiła, że nie zaproponuje ponownego mianowania Isabelle Kocher na najbliższym WZA (14 maja). To będzie koniec jest stanowiska prezesa” — stwierdza komunikat. „Grupa musi ponadto rozwiązać zasadnicze wyzwania w Belgii i Francji, mianowicie jak energetyka jądrowa pasuje do belgijskiego miksu energetycznego i sprawę wykorzystywania gazu ziemnego we Francji” — dodał Reuter.
Rada powierzyła w okresie przejściowym kierowanie firmą wicedyrektor generalnej i sekretarzowi generalnemu Claire Waysand, którą będą wspierać dyrektor operacyjny Paulo Almirante i dyrektor finansowa Judith Hartmann.
Przewodniczący rady, Jean-Pierre Clamadieu powiedział dziennikowi „‚Les Echos” po posiedzeneiu rady, że Kocher nie „potrafiła wykazać. iż jest właściwą osobą do pogłębienia przekształceń w firmie”. Rada była też zdania, ze Engie zmniejszyła działalność w produkcji elektryczności i infrastrukturze gazu, które zapewniają jej 80 proc. zysków.
Rozstanie się z Isabelle Kocher (jej kadencja kończy się w maju), jedyną kobietą kierującą spółką giełdową z grona indeksu CAC-40, kładzie kres zakulisowym tarciom. które przeniknęły do francuskiego biznesu i sfer politycznych. Krytykowano ją za dokonania na stanowisku prezesa dawnego monopolu gazowego (GDF Suez), za decyzje sprzedaży zbyt tanio w latach 2016-18 części aktywów węglowych i gazowych za 15 mld euro, co też wywołało niezgodę.
Inwestorzy uważali, że najlepszym sposobem zwiększenia wartości Engie byłoby rozdzielenie jej struktury konglomeratu albo przynajmniej rozłączenie jej aktywów w zakresie infrastruktury i wykorzystania odnawialnych źródeł. Kocher konsekwentnie sprzeciwiała się temu. Dokonała też trochę cesji, które nie zawsze zyskiwały poparcie w firmie, np. w przypadku sprzedaży w 2017 r. Totalowi działu sprężania gazu ziemnego.