Świat pożera jeszcze więcej energii, Polska truje coraz bardziej

Nie ma powodów do optymizmu. Świat znów pożarł więcej energii i wyemitował więcej zanieczyszczeń, i to w najszybszym od ośmiu lat tempie. Na Chiny, USA i Indie przypada dwie trzecie tego wzrostu. Polska ma najwyższy w Unii wzrost zużycia energii w ciągu dekady, a także zwiększa wykorzystanie węgla. Rośnie też nasza emisja gazów cieplarnianych.

Publikacja: 13.06.2019 12:31

Świat pożera jeszcze więcej energii, Polska truje coraz bardziej

Foto: Adobe Stock

Opublikowana została najnowsza edycja najbardziej prestiżowego i najstarszego raportu energetycznego – BP Statistical Review of World Energy 2019. Koncern BP przygotowuje raport do 1965 r, mamy więc 68 edycję. Prezentując raport prezes BP Robert Dudley zwrócił uwagę na najważniejsze zjawiska w energetyce minionego roku. Globalne spożycie tzw. energii pierwotnej wzrosło o 2,9 proc. To najwyższy wskaźnik wzrostu od 2010 r. W USA konsumpcja osiągnęła najszybsze tempo wzrostu od 30 lat – była wyższa o 3,5 proc. w ujęciu rocznym.

CZYTAJ TAKŻE:Energia z wiatru pozwoli ściąć rachunki za prąd

Wraz z rosnącym zużyciem energii, rosły emisji gazów cieplarnianych. W minionym roku zwiększyły się o 2 proc., co jest najwyższym wzrostem od siedmiu lat. Duża w tym „zasługa” także Polski. – Rosnącą konsumpcję energii widać we wszystkich rodzajach paliwa, z których wiele rosło silniej niż ich ostatnie średnie historyczne. To przyspieszenie było szczególnie wyraźne w przypadku gazu ziemnego, którego tempo wzrostu było jednym z najszybszych od ponad 30 lat. Udział gazu we wzroście konsumpcji energii stanowi już ponad 40 proc . Po stronie podaży dane za 2018 r pokazują znaczenie amerykańskiej rewolucji łupkowej. Co ciekawe, USA odnotowały największy w historii roczny wzrost produkcji ropy i gazu ziemnego. Zdecydowana większość obu wzrostów pochodzi z lądowych złóż łupkowych. Jednocześnie energia odnawialna, szczególnie wiatrowa i słoneczna, nadal rosła i to najszybciej ze wszystkich rodzajów energii – mówił we wstępie do raportu Robert Dudley.

Ropa i gaz w natarciu, węgiel trzyma się mocno

Zużycie ropy naftowej zwiększyło się o 1,5 proc. (1,4 mln baryłek dziennie) a największy udział we wzroście mają Chiny (680 tys bd) i USA (500 tys bd). Wydobycie było o 2,4 proc. większe, przede wszystkim dzięki Kanadzie i Arabii Saudyjskiej. Najbardziej zwolniły pompy w Wenezueli (-580 tys bd) i objętym sankcjami Iranie (-310 tys bd). Popyt na gaz był wyższy o 5,3 proc., co jest największą wartością od 1984 r. Zużycie gazu najbardziej wzrosło w USA, Chinach, Rosji i Iranie. Światowa produkcja gazu zwiększyła się o 5,2 proc. przede wszystkim dzięki złożom łupkowym USA, które pozostają liderem tego rynku. Amerykanie zaliczyli rekordowy w swojej historii wzrost produkcji gazu. Duże wzrosty były też w Rosji, Iranie i Australii.

""

Adobe Stock

energia.rp.pl

Dynamicznie rozwija się rynek LNG osiągając największy przyrost w ostatniej dekadzie. Wśród dostawców LNG najszybciej rośnie sprzedaż Australii przed USA i Rosją. Połowa z wyprodukowanego gazu skroplonego trafiała do Chin. Największy truciciel świata – węgiel też wciąż cieszy się wzięciem. Wydobycie węgla wzrosło o 4,3 proc. dzięki wzrostom fedrowania w Chinach i Indonezji. Konsumpcja węgla wzrosła o 1,4 proc., co jest najwyższym wzrostem od dekady. Przysłużyły się tutaj najludniejsze kraje świata – Indie i Chiny.
Natomiast państwa OECD zmniejszyły popyt na węgiel do najniższego poziomu od 1975 r. Dzięki temu udział węgla w bilansie energetycznym świata spadł do 27 proc. – poziomu najniższego od 15 lat.

OZE, atom i woda mają wzięcie

Pozostałe rodzaje energii – odnawialna, atomowa i wodna też zanotowały wzrosty. Moc OZE skoczyła aż o 14,5 proc. Tutaj największy skok zanotowała energetyka słoneczna (+40 proc. wzrostu mocy . Chiny pozostały liderem wykorzystania zielonej energii przed krajami OECD. Energetyka wodna zyskała 3,1 proc. przede wszystkim dzięki Europie, gdzie przybyło nowych elektrowni wodnych.

""

Visitors watch two offshore floating wind turbines being assembled in the Hywind pilot park, operated by Statoil ASA, in Stord, Norway/Bloomberg

energia.rp.pl

Nawet wydająca się być w odwrocie energetyka atomowa zwiększyła moc o 2,4 proc. To przede wszystkim zasługa Chin i wracającej do korzystania z tego rodzaju energii – Japonii.
Wraz z rosnącym wykorzystaniem surowców, rosła produkcja prądu (3,7 proc.), przede wszystkim w Chinach, USA i Indiach. Zła wiadomość jest taka, że w produkcji prądu 38 proc. miał węgiel, podczas kiedy OZE 31 proc. a gaz zaledwie 21 proc. Rosło też wykorzystanie nowych surowców takich jak kobalt czy lit (odpowiednio 13,9 proc. i 17,6 proc.). Wzrosty były tu najwyższe od dekady. Zasługa w tym rosnącej produkcji samochodów elektrycznych.
Wraz ze wzrostem zapotrzebowania rosły też ceny minerałów. Kobalt podrożał o 30 proc. a lit o 21 proc.

Polska truje i paliw węglem

Raport pokazuje jak mało i jak wolno zmienia się polska energetyka. Za wzrostem konsumpcji nie idą zmiany w wykorzystaniu surowców. Polska zużyła więcej ropy, więcej gazu ziemnego i WIĘCEJ WĘGLA (choć wydobycie było niższe o 4,5 proc.), ale mniej energii z wody i źródeł odnawialnych. Nasza konsumpcja energii pierwotnej wyniosła 105,2 mln ton ekwiwalentu ropy. Z tego 32,8 mln t stanowiła ropa, 17 mln t gaz a 50,5 mln ton – węgiel. Zaledwie 4,4 mln t dało OZE, a 0,4 mln ton – woda.

CZYTAJ TAKŻE:Indie wolą energię słońca od węgla

Jeszcze gorzej jest przy produkcji prądu. Na 170,1 TWh (terawatogodzina) wyprodukowanej mocy aż 134,7 TWh pochodzi z węgla, podczas kiedy z OZE 19,5 TWh (rok wcześniej było to 21,6 TWh). Konsumpcja energii pierwotnej na osobę wzrosła w Polsce o 1,9 proc. rok do roku. W ostatniej dekadzie Polska ma najwyższy w Unii wzrost zużycia energii – 0,8 proc.
Emisja CO2 przez Polskę wzrosła o 2,3 proc. do 323,1 mln ton. To jeden procent szkodliwych emisji świata. Najwięcej w Unii gazów cieplarnianych emitują Niemcy 716,7 mln t (-4,8 proc. r/r). Więcej od Polski trują też Wielka Brytania i Włochy (niewiele więcej), ale oba z roku na rok redukują emisję. U nas tendencja jest odwrotna. Emitujemy więcej zanieczyszczeń niż w 2008 r.

Opublikowana została najnowsza edycja najbardziej prestiżowego i najstarszego raportu energetycznego – BP Statistical Review of World Energy 2019. Koncern BP przygotowuje raport do 1965 r, mamy więc 68 edycję. Prezentując raport prezes BP Robert Dudley zwrócił uwagę na najważniejsze zjawiska w energetyce minionego roku. Globalne spożycie tzw. energii pierwotnej wzrosło o 2,9 proc. To najwyższy wskaźnik wzrostu od 2010 r. W USA konsumpcja osiągnęła najszybsze tempo wzrostu od 30 lat – była wyższa o 3,5 proc. w ujęciu rocznym.

Pozostało 91% artykułu
Energetyka Zawodowa
Ruszają konsultacje Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu. Pełnych kosztów nie ma
Energetyka Zawodowa
Prawny pat w konflikcie Rafako z JSW Koks. „Dziwi nas ta sytuacja”
Energetyka Zawodowa
Nagły zwrot w sprawie Rafako. Spółka jednak nie upadnie?
Energetyka Zawodowa
Rządowy wyścig z czasem i brakiem mocy. Jest wstępna zgoda Brukseli na dłuższe życie węgla
Energetyka Zawodowa
Ile będzie kosztowało polskich podatników wydłużenie rynku mocy. Rząd podał dane