Opublikowana została najnowsza edycja najbardziej prestiżowego i najstarszego raportu energetycznego – BP Statistical Review of World Energy 2019. Koncern BP przygotowuje raport do 1965 r, mamy więc 68 edycję. Prezentując raport prezes BP Robert Dudley zwrócił uwagę na najważniejsze zjawiska w energetyce minionego roku. Globalne spożycie tzw. energii pierwotnej wzrosło o 2,9 proc. To najwyższy wskaźnik wzrostu od 2010 r. W USA konsumpcja osiągnęła najszybsze tempo wzrostu od 30 lat – była wyższa o 3,5 proc. w ujęciu rocznym.
CZYTAJ TAKŻE:Energia z wiatru pozwoli ściąć rachunki za prąd
Wraz z rosnącym zużyciem energii, rosły emisji gazów cieplarnianych. W minionym roku zwiększyły się o 2 proc., co jest najwyższym wzrostem od siedmiu lat. Duża w tym „zasługa” także Polski. – Rosnącą konsumpcję energii widać we wszystkich rodzajach paliwa, z których wiele rosło silniej niż ich ostatnie średnie historyczne. To przyspieszenie było szczególnie wyraźne w przypadku gazu ziemnego, którego tempo wzrostu było jednym z najszybszych od ponad 30 lat. Udział gazu we wzroście konsumpcji energii stanowi już ponad 40 proc . Po stronie podaży dane za 2018 r pokazują znaczenie amerykańskiej rewolucji łupkowej. Co ciekawe, USA odnotowały największy w historii roczny wzrost produkcji ropy i gazu ziemnego. Zdecydowana większość obu wzrostów pochodzi z lądowych złóż łupkowych. Jednocześnie energia odnawialna, szczególnie wiatrowa i słoneczna, nadal rosła i to najszybciej ze wszystkich rodzajów energii – mówił we wstępie do raportu Robert Dudley.
Ropa i gaz w natarciu, węgiel trzyma się mocno
Zużycie ropy naftowej zwiększyło się o 1,5 proc. (1,4 mln baryłek dziennie) a największy udział we wzroście mają Chiny (680 tys bd) i USA (500 tys bd). Wydobycie było o 2,4 proc. większe, przede wszystkim dzięki Kanadzie i Arabii Saudyjskiej. Najbardziej zwolniły pompy w Wenezueli (-580 tys bd) i objętym sankcjami Iranie (-310 tys bd). Popyt na gaz był wyższy o 5,3 proc., co jest największą wartością od 1984 r. Zużycie gazu najbardziej wzrosło w USA, Chinach, Rosji i Iranie. Światowa produkcja gazu zwiększyła się o 5,2 proc. przede wszystkim dzięki złożom łupkowym USA, które pozostają liderem tego rynku. Amerykanie zaliczyli rekordowy w swojej historii wzrost produkcji gazu. Duże wzrosty były też w Rosji, Iranie i Australii.